Reklama
 
v14.gif

2006/14

Koupit vydání
v13.gif Vydání 26. 3. – 2. 4. 2006 200615-vobr-01obalka_velkax.gif Vydání 10.–17. 4. 2006
Editorial
Editorial Marek Švehla Vážené dámy a pánové, jak jste si mohli minulý týden přečíst v Hospodářských novinách, v současné době probíhají jednání většinového vlastníka týdeníku Respekt Karla Schwarzenberga a finančníka Zdeňka Bakaly o společné investici ve prospěch Respektu.
Zahraničí
Írán se může smát Zbyněk Petráček Jestliže se rozzlobíme, budeme zlí. Ale co konkrétně uděláme? To neprozradíme, protože se na tom neshodneme. Přesně tak vypadá první výstup z Rady bezpečnosti OSN, který se týká otázky jaderných ambicí Íránu, konkrétně jeho programu obohacování uranu. Spravedlnost v Africe Zbyněk Petráček Afrika se dočkala nadějného aktu spravedlnosti. Ve středu se ocitl v sídle zvláštního tribunálu OSN v Sieře Leone bývalý liberijský prezident Charles Taylor, jehož lidé v Libérii, Sieře Leone, Guineji či Pobřeží slonoviny organizovali převraty a páchali zvěrstva. Evropský terorismus odchází Markéta Pilátová, Josef Kašpar, Jarka Stuchlíková Za necelých čtyřicet let své aktivní éry zabila ETA přes osm set lidí a stali se noční můrou Španělska. Novější zkušenost však říká, že srovnatelnou bilanci, dvě stě mrtvých, zvládnou teroristé jiného kalibru doslova za pár minut. Berlusconi zápasí o vavřín Ondřej Houska Podpoří Italové pravici? Tím umetou cestu k premiérskému rekordu jejímu lídrovi. Přikloní se k Prodiho levici? Tím vrátí zemi do hlavního proudu Evropy. Uvidíme po nedělních volbách. Zvolili jsme revoluci Zbyněk Petráček Do roku 2010 má mít Izrael stálé hranice. V praxi to bude znamenat odsun asi osmdesáti tisíc osadníků z teritorií, tedy desetkrát tolik než loni z Gazy. Takový bude úkol vlády, kterou sestaví vítěz úterních voleb.
Diskuse
Před 10 lety Respekt Zdá se, že tvrzení „historie se opakuje“ má něco do sebe. Před 10 lety jsme psali, že „show Davida Ratha“ „dokázala i největším pochybovačům, s jakým fenomenálním talentem dokáže tento lékař udržet pozornost veřejnosti“. Když bát se je tak krásné Jarka Stuchlíková Hrozba ptačí chřipky obchází Evropou. A nejenom Evropou, Spojenými státy, Afrikou, o Asii ani nemluvě. Panika ještě nevládne, ale starosti ano. V televizi do nastrčeného mikrofonu žena na sugestivně položenou otázku mechanicky odpovídá „Ale to víte, že se bojíme…“ v podstatě proto, že se to od ní očekává. Přestat křivit přírodu Jarka Stuchlíková Musíme si konečně připustit, že ne všechno můžeme plánovat a kontrolovat a že je zbytečné se stresovat předem, když vlastně nevíme, odkud to přijde, a jestli to vůbec přijde. Ptačí chřipka není spiknutí Jaroslav Petr Filmy i romány jsou plné spiklenců, protože to máme rádi. Tak rádi, že si povoláváme spiklence na pomoc i ve chvílích, kdy nás skřípne samotná máti Příroda. Poroučíme větru i dešti a najednou, že bychom byli na něco krátcí?
Rozhovory
Musíme se znovu ptát, kdo jsme Karel Hvížďala Profesor Udo Di Fabio (52) patří k nejvýznamnějším německým právníkům: je ústavním soudcem v Karlsruhe, učí veřejné právo na univerzitě v Bonnu, je autorem komentáře k německé ústavě a vydal řadu knížek.
Téma
Poděkování českým Němcům Jáchym Topol Čeští Němci, jediní dosud neoslavení odpůrci nacismu, bojovali za svobodné Československo v armádách na západě i na východě. Ale nešlo jen o vojáky. Němečtí antifašisté kradli zbraně pro uprchlé ruské vojáky, skrývali židovské děti či krmili hladovějící české vězně.
Ekonomika
Rébus ekologických daní Petr Fischer Daně nebyly v České republice nikdy hlavním tahákem voleb, silné téma z nich až nyní udělali občanští demokraté, kteří nabízejí rovnou daň ve výši 15 %. Nově se k nim přidala Strana zelených, jež se díky průzkumům veřejného mínění v posledních dvou měsících stává jakýmsi černým koněm voleb.
Domov
Připomeňme si Tento týden má ministerstvo financí definitivně oznámit, zda vydá, či nevydá miliony, které straně připadly za úspěch v komunálních volbách a které jí stát bez mrknutí oka zadržuje už čtyři roky. Zahánění žen Silvie Lauder Víme už dlouho, že v české politice je málo žen, a tušíme i důvody, které k tomu vedou. Jenže letos na kandidátky hlavních stran proniklo ještě méně političek než před čtyřmi lety. Proč vlastně česká společnost, ve které muži tvoří těsnou menšinu, ženy v politice nechce nebo se s jejich nepřítomností v ní tak snadno smiřuje? Jihočeská romantika pod velkou vodou Marek Švehla Kam až dosáhne velká voda v Praze a jinde na Vltavě? Odpověď lze hledat v okolí největšího českého rybníka Rožmberku. Dojede Škromach na biolíh? Jaroslav Spurný Osm zatčených, mezi nimi dva významní sociální demokraté. To ale není zdaleka nejdůležitější poselství poslední velké korupční aféry, pro kterou se vžil název biolihová. Jeden den v životě Dan Krumlič Sakra, do kolika hodin jsem to včera vlastně četl? Do půl druhý? Do tří? Těžko říct. Vím jen to, že jsem musel u tý literatury docela odpadnout, protože jsem v gatích a svetru, přikrytej dekou a ležím na gauči. Víš, s kým spíš? Mané D. Shakarian čZatím poslední kampaň pomoci, zaměřená na komunikaci se zákazníky prostitutek, je svým způsobem ojedinělá. „Prostě bychom rádi upozornili muže na to, že žena, kterou si kupují, tu práci nemusí dělat dobrovolně, ale naopak k tomu může být nucená,“ říká Tereza Hulíková z Mezinárodní organizace pro migraci.
Civilizace
V zemi tuleňů a řas Martin Uhlíř Jiří Komárek byl jedním z prvních vědců, kteří pracovali na české výzkumné stanici v Antarktidě. Z Rossova ostrova se vrátil v polovině března. Prof. Komárek působí v Botanickém ústavu AV ČR a na Biologické fakultě Jihočeské univerzity. Vědci o politice Václav Hořejší Udivuje mě, jak obrovský vliv má u nás „manipulativní žurnalistika“. Jak je možné, že po celá poslední léta, kdy naše ekonomika fungovala lépe než kdy jindy, se novináři snažili přesvědčit čtenáře, že se země řítí do záhuby? Když se ledovec probudí Martin Uhlíř Pevninské ledovce se v posledních pěti letech daly na „úprk“ do moře, alespoň v některých částech Antarktidy a v Grónsku. Pohybují se nyní rychlostí, nad níž se tají dech. Vědci zatím nerozumějí podstatě procesu, který v budoucnu může vyhnat stovky milionů lidí z jejich domovů.
Kultura
Elegantní provokatér Tomáš Klvaňa Málokdy se politolog stane objektem zájmu komentátorů. Ti jej občas užívají k ilustraci svých závěrů, tezí a předsudků, když potřebují citovat experta. Američan Francis Fukuyama je jednou z výjimek.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Tání zvedlo hladiny řek a úřady vyhlásily velké povodňové nebezpečí. Teplotou 22 °C padl v Českých Budějovicích tři roky starý dvacetistupňový rekord pro konec března. Vypršela možnost přiznat daně. Claudia Cardinale převzala v Praze cenu Kristián za přínos světové kinematografii.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Scéna
Knihy Respekt Knižní tituly, které byste si neměli nechat ujít. Filmy Respekt To nejlepší z filmů pro tento týden. Televize Respekt Zajímavé dokumenty a filmy pro tento týden. Hudba Respekt Ta nejlepší hudba pro tento týden. Kulturní tip Respekt V naší metropoli se představí to nejlepší z tanečního divadla, co tady za minulý rok vzniklo a ještě mnohem víc. Centrem platformy bude již tradičně pražské divadlo Ponec, dál se bude hrát v Alfrédu ve dvoře, Roxy NoD a Švandově divadle.
Komentáře
Ostuda s Barkovou Jaroslav Spurný Libuše Barková je ve vazbě. Dostala se tam poněkud ušmudlaným způsobem, kvůli obžalobě za daňový podvod, za který nakonec nemusí být vůbec odsouzena. Skončete tu manipulaci Marek Švehla Česká televize by měla učinit „státnické“ rozhodnutí a zrušit telefonické hlasování ve svých předvolebních debatách. Tento hlas lidu korunující zajímavé debaty s osobnostmi pěti nejsilnějších stran ve všech krajích, totiž ukradli partajní stratégové. Příběh jedné trapnosti, Česko 2006 Marek Švehla Někdo si chtěl na Čechy vymyslet zlomyslnost, tak ukázal na Františka Straku a řekl – buď politikem. Bůh ví, proč to lidovce vlastně napadlo. Konzervativní politická strana, která kandidátní listiny do voleb obsazuje obvykle svými prověřenými straníky, se z ničeho nic rozhodla pro experiment. Neobyčejné volby Luboš Palata Byla to obyčejná noc, podivná svojí obyčejností. Noc po prvních skutečně svobodných parlamentních volbách, které Ukrajina za patnáct let nezávislosti zažila. Šlo o volby, jejichž průběh, ještě více než výsledek, se stal zlomem ve snaze Ukrajiny přimknout se k Západu. Ukrajina, potácivě jako malé, rok a půl staré batole, tento první velký krok zvládla. Ve hvězdách František Weiner Patří k nejodvážnějším lidem, kteří tu s námi žili. Peripetie jeho života mohly být námětem pro neobyčejný román. Vrba s Wetzlerem neutíkali jen za svobodou. Nesli s sebou svou zprávu, v níž jako první podali světu – stále váhajícímu uvěřit – podrobný odhad počtu lidí, kteří byli do té chvíle v Majdanku a Osvětimi zavražděni. Lépe tu ještě nebylo Erik Tabery Češi mají co slavit. Ekonomika roste, svět je zařadil mezi vyspělé státy, podílejí se na unikátních objevech ve zdravotnictví a vědě, vyhrávají ve sportu. A co je pro atmosféru v zemi i její další vývoj důležité, podle sociologických průzkumů si zdejší blahobyt a úspěch začíná po letech naplno uvědomovat i veřejnost.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte