mobrazek_572.gif
mobrazek_572.gif • Autor: Respekt

vobrazek_572.jpeg
Fotografie: Udo Di Fabio. • Autor: Respekt

ProfesorUdo Di Fabio (52) patří k nejvýznamnějším německým právníkům: je ústavním soudcem v Karlsruhe, učí veřejné právo na univerzitě v Bonnu, je autorem komentáře k německé ústavě, píše komentáře do Frankfurter Allemeine Zeitung a vydal řadu knížek, z nichž poslední Die kultur der Freiheit vzbudila před nedávnem v Německu značnou pozornost. Právo je pro něj součástí širšího filozofického a společenského konceptu, a proto „iustitia“ je vždy víc než „lex“. V minulých dnech navštívil Senát ČR. Prof. Udo Di Fabio je ženatý, má čtyři děti.

Ve své poslední knize, která vyvolala ve vaší zemi velký zájem, jste napsal, že se kulturní předpoklady naší společnosti musí změnit. Co si pod tím máme představit?

Kultura je složitý pojem a já ho chápu podobně jako Samuel P. Huntington, tedy jako základní každodenní postoje. Jako hledání odpovědí na jednoduché otázky, které každého člověka zaměstnávají: Co je dobrý život? Jaké cíle má život? Je skutečným cílem sebeuskutečnění? Je cílem člověka se na něco vázat? Je mým cílem se vzdělávat? Potřebuje být člověk šťastný? Co je to vlastně smrt? Jak se mám ke smrti postavit? Jaký „náklad“ unesu na svých zádech? Na čem se chci spolupodílet a s čím nechci mít nic společného?

Kultura je tedy hledání odpovědí na základní a prastaré otázky životní orientace. Máme říkat dětem, že základní hodnoty…

v14.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v14.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte