Podpoří Italové pravici? Tím umetou cestu k premiérskému rekordu jejímu lídrovi. Přikloní se k Prodiho levici? Tím vrátí zemi do hlavního proudu Evropy. Uvidíme po nedělních volbách.

Silvio Berlusconi jako první evropský politik přenesl svou moc z mediálního impéria do vlády. Nyní mu půjde o další primát. V římském Paláci Chigi, sídle premiéra, úřaduje již od roku 2001. To je v poválečné éře nevídané: pouze Alcide de Gasperi, osobnost z úsvitu evropské integrace, se v premiérském křesle bez přestávky udržel déle. Během sedmi a půl let však musel vytvořit osm kabinetů, zatímco Berlusconi si vystačil se dvěma. To samo o sobě naznačuje, že období jeho vlády bylo v mnohém výjimečné. Otázkou je, zda bude pokračovat.

Imunita místo reforem

Il Cavaliere, jak se Berlusconimu přezdívá, vyhrál poslední volby s velkou převahou. Italům slíbil, že zemi bude řídit stejně úspěšně jako své firmy. Zavázal se k provedení mnoha reforem, které měly nastartovat hospodářský růst a výrazně zvýšit životní úroveň.

Plány vypadaly na papíře velmi slibně, ve skutečnosti však uvízly v půli cesty. Parlament byl místo reformami zaměstnán přijímáním imunitních zákonů, jež měly Berlusconiho ochránit před hrozícími soudními procesy. Vláda sice ve sněmovně i v Senátu disponovala pohodlnou většinou, hádky mezi jednotlivými stranami koalice ale často hledání konstruktivní shody znemožnily. Tristní hospodářské výsledky země v kombinaci se značně nepopulárním…

v14.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v14.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte