Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Ekonomika, Politika

Rébus ekologických daní

Daně nebyly v České republice nikdy hlavním tahákem voleb, silné téma z nich až nyní udělali občanští demokraté, kteří nabízejí rovnou daň ve výši 15 %. Nově se k nim přidala Strana zelených, jež se díky průzkumům veřejného mínění v posledních dvou měsících stává jakýmsi černým koněm voleb.

Fotografie: Nejvyšší čas na internalizaci externalit. • Autor: Respekt
Fotografie: Nejvyšší čas na internalizaci externalit. • Autor: Respekt

Daně nebyly v České republice nikdy hlavním tahákem voleb, silné téma z nich až nyní udělali občanští demokraté, kteří nabízejí rovnou daň ve výši 15 %. Nově se k nim přidala Strana zelených, jež se díky průzkumům veřejného mínění v posledních dvou měsících stává jakýmsi černým koněm voleb.

Elektřina, teplo, automobily

Zelení nejsou tak radikální jako ODS. Stačilo by jim, kdyby celkové daňové zatížení české společnosti kleslo ze současných 38,7 % na 35 % hrubého domácího produktu. K tomu zelení přidávají ekologickou daňovou reformu, kterou považují za nutný doplněk současné progresivní daně z příjmu, i když připouštějí, že jednotlivá daňová pásma by potřebovala pravidelnou valorizaci podle růstu průměrné mzdy. „Současná daňová solidarita nám vyhovuje, ČR tu přece jen pořád patří spíše ke střední cestě v Evropě. My bychom to chtěli doplnit ekologickou daní, kde by se místo práce danilo to, jak která komodita dopadá na životní prostředí. Díky tomu můžeme zlevnit vedlejší náklady práce, zvýší se konkurence, sníží znečištění, protože spotřebitelé budou motivováni k využívání ekologicky šetrnějších technologií a energie,“ vysvětluje předseda SZ Martin Bursík.

Princip je jednoduchý: čím větší dopad na zdraví obyvatel, vodu, lesy, ovzduší, tím vyšší daň. Odborně se tomu říká internalizace externalit, jinak řečeno: do systému se zahrnou i škody, které se v ekonomice…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].