mobrazek_561.gif
mobrazek_561.gif • Autor: Respekt

vobrazek_561.jpeg
Fotografie: Dělejte, jakože nic, kolego. • Autor: Respekt

Jestliže platí, že čas jsou peníze, tak jich Evropští demokraté budou mít brzy dost. Tento týden má ministerstvo financí definitivně oznámit, zda vydá, či nevydá miliony, které straně připadly za úspěch v komunálních volbách a které jí stát bez mrknutí oka zadržuje už čtyři roky.

Když na podzim roku 2002 strana bývalého pražského primátora Jana Kasla získala 18% hlasů, měla vedle patnácti křesel v metropolitním zastupitelstvu získat i miliony do partajní kasy. Jenže peníze k Evropským demokratům (ED) nikdy nedorazily: ministerstvo financí je odmítlo vyplatit s vysvětlením, že by výplatou „porušilo zákon“. Ten totiž v pasáži o výplatě příspěvku mluví pouze o „stranách, hnutích či koalicích“. A kaslovci šli do voleb pod názvem „Demokraté Jana Kasla – Sdružení politické strany Evropští demokraté a nezávislých kandidátů“. Takže úřadu to bylo jasné: o sdružení není v paragrafech řeč, takže peníze nebudou.

Vůdčí představitelka ED Jana Hybášková označila v dopise ministru Sobotkovi tento postup za „zneužívání státních orgánů k omezování svobodné politické soutěže a konkurence stran“ a partaj zahájila se státem soudní při. Ta se nakonec dostala až k Ústavnímu soudu. Ani jeden ze soudů sice přímo nerozhodl, zda peníze straně náleží, nebo nikoli, ale shodli se na tom, že Sobotkův úřad musí vydat nové rozhodnutí. A Ústavní soud letos v lednu dodal,…

v14.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v14.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte