200615-vobr-01obalka_velkax.gif

2006/15

Koupit vydání
v14.gif Vydání 2.–9. 4. 2006 200616-vobr-01obalka%20Velka.gif Vydání 18.–25. 4. 2006
Editorial
Editorial Marek Švehla Vážené dámy, vážení pánové, v novém Respektu vám v rubrice Téma nabízíme detailní pohled na nynější běloruskou realitu – a sice vězeňský deník novináře zatčeného při nedávných demonstracích v Minsku.
Zahraničí
Kreml: a dost Zbyněk Petráček Strategií vydírání a bojkotu jako by se inspirovalo Rusko. Z jeho obchodů zmizely vinné láhve z Gruzie a Moldavska, jež nasycovaly většinu trhu, a vystřídala je vína z Francie, Itálie, Ukrajiny a Bulharska. Arla nadbíhá muslimům Zbyněk Petráček Možná trhlina v bojkotu dánského zboží. Tak zněly novinové titulky počátkem minulého týdne. Shrnovaly výstup z Mezinárodní konference na podporu Proroka v Dubaji, na níž se přední muslimští učenci, ulamá, shodli, že má skončit odmítání výrobků dánsko-švédského mlékárenského koncernu Arla. kolem. Nezabíjel, a přesto vinen Michal Sedláček Byl dvacátým atentátníkem? Únoscem pátého letadla? Hodnověrné důkazy neexistují. Ale Moussaoui tajil informace o teroristech, a tak je prvním odsouzeným za 11. září 2001. Vstávají noví diktátoři Markéta Pilátová Latinská Amerika prožívá významný rok, ve dvanácti zemích si volí budoucnost na příští léta v podobě nových prezidentů či prezidentek. V těchto dnech přichází důležitý okamžik. Vítěz se špatnou náladou Alexandre Gajdamacký V sobotu byl do čela Běloruska opět instalován Alexandr Lukašenko, ale opozice to nevzdává – vyhlásila strategii „obléhání režimu“. Zrušte naši školu, už nemůžeme Bára Procházková Na berlínské škole Rütli v klidu začal první vyučovací den pod policejní ochranou.“ Tato suchá zpráva agentury DPA říká mnohé. O tom, že pošťuchování mezi dětmi na německých školách se místy mění v hrubé násilí, věděli zasvěcení své.
Kultura
Ambice dělají Olmerta Zbyněk Petráček Chce vytyčit definitivní hranice Izraele, a sice jednostranně, po vojensku. Zároveň je na cestě vytvořit definitivně civilní vládu této země a stanout v jejím čele. Na první pohled rozpor, ale má svoji logiku.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Ve Washingtonu bylo lidstvu poprvé představeno Jidášovo evangelium. Vláda o dva týdny prodloužila stav nouze v sedmi krajích postižených jarními povodněmi. Ministři se současně rozhodli, že zřídí fond na výstavbu velkých protipovodňových zábran a vloží do něj pro začátek 15 miliard korun.
Dopisy
Dopisy Martin Uhlíř Výběr z dopisů našich čtenářů.
Scéna
Mimochodem Viktor Šlajchrt V den, kdy voda stále ještě stoupala, se shodou okolností konala vernisáž výstavy s příbuznou tematikou. V kavárně kina Lucerna ji ze svých monotypů uspořádal grafik Oldřich Hamera. V šedesátých letech náležel k nejmladším členům Hrabalovy bohémské družiny a do řemesla jej tehdy zasvětil sám Vladimír Boudník. Hudba Respekt To nejlepší z hudby pro tento týden. Divadlo Respekt To nejlepší z divadla pro tento týden. Knihy Respekt To nejlepší z nábídky knih pro tento týden. Televize Respekt To nejlepší z televizního programu pro tento týden. Kulturní tip Respekt Match Point – Hra osudu (USA, režie Woody Allen) Je to Woody Allen, a přece není. Chybí tu New York, velkoměstské neurózy, psychoanalýza i jazz. Se vší vážností vyprávěné drama, jež mělo minulý čtvrtek českou premiéru, natočil Woody Allen v Londýně, s britskými herci a snad všechna svá oblíbená tvůrčí témata nechal doma.
Civilizace
Auto pro starostu Martin Uhlíř Prezident Clinton v roce 1993 překvapil smělou vizí. Do deseti let chtěl mít na amerických silnicích rodinný vůz, který by dokázal ujet 100 kilometrů, aniž by spotřeboval víc než tři litry benzinu. Vědci o politice Milan Mareš Vadí mi všudypřítomná nechuť k osobní zodpovědnosti a to, že se alibismus čím dál víc vyplácí. Kdo hledá alibi ve formálních pseudopravidlech místo toho, aby měl vlastní názor, stál za ním a uměl nést odpovědnost, ten obvykle nenarazí. Svobodná vůle jako iluze Stanislav Mihulka Máte pocit, že se řídíte výhradně vlastní svobodnou vůlí? Nenechte se mýlit, nemusí to být vůbec pravda. Vědci postupně zjišťují, že naše chování mohou ovlivňovat dokonce i tak opovrhovaní tvorové, jako jsou paraziti.
Rozhovory
Světlo, které vniká do budovy Viktor Šlajchrt Petr Franta (57) se narodil a vystudoval v Praze. V roce 1977 odešel do emigrace, o čtyři roky později zvítězil v soutěži na urbanistické řešení starého přístavu v Montrealu.
Téma
Dopis z Lukašenkovy cely Andrej Dynko Andrej Dynko (32) je běloruský novinář. Vadí mu Alexandr Lukašenko, a tak proti němu koncem března demonstroval v centru Minska. Byl zatčen a odvezen do vězení. Následující řádky popisují, co při tom zažil.
Diskuse
Před 10 lety Respekt I před deseti lety jezdily tuzemským politikům pomoci k volebnímu vítězství návštěvy z ciziny – jen byly skromnější. Místo evropských lídrů a hvězd se ve stranických centrálách často objevovali nenápadní instruktoři přijíždějící naučit kandidáty správně se oblékat, mluvit a vůbec obstát v předvolebních debatách éry masmédií. Když je třeba, tak i železem Jan Beneš Podle poučky zanechané nám již starými Římany jest zákon výrazem obecné vůle a právo pak jeho spravedlivým uplatněním. Leč noetiku této sice staré, ale vůbec ne špatné pravdy u nás jaksi narušil únor přezdívaný drahně let vítězný. Měl Hučín bojovat? Petr Pithart Měl jsem vždycky pochybnosti o tom, zda Vladimír Hučín byl žalován a souzen spravedlivě. Hraničily s jistotou, že pan Hučín byl v kraji pronásledován spřaženým společenstvím starých struktur.
Ekonomika
Jak utratit sedmdesát miliard Anneke Hudalla Německo hledá a nenachází koncepci své energetické politiky. Může za to „atomový konsenzus“. V něm se zavázali provozovatelé tehdy ještě devatenácti jaderných elektráren, že své provozy do roku 2021 zavřou. Úplatkáři by měli žít ve strachu Jaroslav Spurný, Jiří Sobota Peter J. Ainsworth je zástupcem ředitele odboru soudních pří a veřejné integrity kriminálního oddělení Ministerstva spravedlnosti Spojených států amerických. Ve své funkci je pověřen dozorem a řízením žalobců vyšetřujících případy korupce ve veřejném sektoru a porušování volebního zákona v americkém i mezinárodním měřítku.
Domov
Připomeňme si Jan Kovalík Po čtyřech letech skončila jedna z nejkurióznějších kauz zdejší kriminalistiky. Státní zastupitelství potvrdilo, že znalec Amazonie, přítel místních indiánů a bývalý český velvyslanec v Kolumbii Mnislav Zelený (alias Atapana), který čelil obvinění z korupce, je nevinen. Dozvěděli se to ale jen milovníci krátkých, zastrčených zpráv na zadních stranách novin. Prokletí nechtěných dětí Jáchym Topol Částí českých médií prolétla smršť. Vyvolala ji známá spisovatelka Tereza Boučková svým rozhovorem pro ženský časopis Marianne. „Zrušila bych adopce,“ prohlásila v něm zdejší proslulá průkopnice osvojování malých Romů a vyjádřila velkou pochybnost, zda vůbec lze „vychovávat děti jiného etnika“. My nic, to všechno Doležel Jaroslav Spurný Bývalý šéf kanceláře premiérů Stanislava Grosse a poté Jiřího Paroubka Zdeněk Doležel byl minulý čtvrtek obviněn z podvodu. Policie po sedmi měsících zkoumání došla k přesvědčení, že si Doležel loni v památném – televizí Nova odvysílaném – rozhovoru řekl polskému lobbistovi Jacku Spyrovi o úplatek pět milionů korun za to, že dostane podnikatele kolem Setuzy opět do hry kolem privatizace Unipetrolu. Další lekce v obraně Tomáš Pavlíček Povodeň 2006 přišla moc brzo. Otřepaná pravda o přípravách na minulou válku tady platí dvojnásob: lidé měli letos po ruce zbraně proti předminulým záplavám. Ani to ale není málo. Dá se říct, že se zlepšujeme s každou další katastrofou. Jeden den v životě Miroslav Hule Ukládal jsem se k nespánku po druhé hodině noční. Nad námi je Rožmberk, voda teče už třetí den přelivem pod jeho hráz. Hladina se zvyšuje a hrázky chránící statek mají slabiny – voda prosakuje pískem, vyplavuje zeminu nebo hnůj. Co s bývalým republikánem Silvie Lauder Víme už dlouho, že čeští zelení jsou – podobně jako jejich kolegové jinde v Evropě – pestrou směskou bývalých členů všech možných stran, lidí z občanských a ekologických iniciativ a nezávislých samorostů.
Komentáře
Umění na dosah Jaroslav Pašmik Kolik máte doma aut? Ať jedno nebo dvě, za cenu nové škodovky byste mohli mít třicet velkých pláten současných českých malířů. A ne ledajakých. Těch prvních v řadě! Ptejte se Paroubka Marek Švehla Věřme, že všechno, co politici dělají, má nějaký smysl. Jaký smysl ale měla návštěva Jiřího Paroubka na americké ambasádě minulý týden? To je právě záhada. Svobodu vlekařům, rozhodl prezident Anneke Hudalla Prezidentské veto se stává běžným mocenským nástrojem, ústavní soudci by se k tomu měli vyjádřit. Po dramatickém boji mezi prezidentem a sněmovnou o zákon o registrovaném partnerství se Václav Klaus minulý týden zase rozhodl použít svou pravomoc a vetoval další zákon. Ve hvězdách Viktor Šlajchrt Svatý František Xaverský (1506–1552) patřil k nejoblíbenějším figurám barokního umění: scény z jeho života zdobí desítky kostelů, pražská filozofická fakulta nechala roku 1711 vytesat na jeho počest monumentální sousoší, jež dodnes zdobí Karlův most, a mysteriózní hra o jeho životě patřila k největším jevištním senzacím. Země, která neví, co chce Jaroslav Formánek Francie je nemocná země, která si však ve své nemoci libuje. I tak lze chápat již druhý měsíc nefunkční univerzity a gymnázia, pravidelné manifestace studentů, demonstranty zablokovaná kolejiště nádraží, výpadovky dálnic, přístupy k úřadům, k obchodům, ke skladům potravin, potyčky s policisty, hořící automobily a rozbité výklady, solidární stávky státních zaměstnanců, vášnivé diskuse v médiích a parlamentu, událostmi zaskočenou vládu i prezidenta. Ta povodeň neměla nastat Václav Cílek V Geologickém ústavu Akademie věd ČR pracuje tým lidí na projektu, který se týká změn koryta řek za povodně. V průběhu celé zimy čekali na povodeň, protože potřebovali změřit, kolik splavené zeminy proud odnáší při extrémních průtocích.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte