V sobotu byl do čela Běloruska opět instalován Alexandr Lukašenko, ale opozice to nevzdává – vyhlásila strategii „obléhání režimu“.

Není podstatné, kdo a jak hlasuje, podstatné je, kdo a jak hlasy sčítá. Přesně tímto Stalinovým výrokem se řídí staronový běloruský prezident. Na první pohled se zdá, že Lukašenko svůj úřad už bere jako doživotní a o více se nestará. Má k ruce spolehlivá média, která většině vždy vymyjí mozky. Má dvorní Ústřední volební komisi, která mu namaluje jakýkoli výsledek – včetně letošních skoro 83 % lidové podpory. Disponuje i policejními sbory schopnými si s nepohodlnou částí společnosti snadno a okamžitě poradit. Takže všichni nepřátelé jsou jako před pěti lety poraženi a rozprášeni.

Ale ve skutečnosti pro něj situace tak růžová není. Jde především o lidský faktor, neboť i diktátor je jenom člověk. Běloruská státní televize Lukašenka reálně ukázala naposledy den po volbách, 20. března. Potom ho nikdo neviděl nejméně dva týdny. Spekulovalo se o mrtvici, kterou mohly navíc zkomplikovat psychické potíže (podle diagnózy psychiatra Dmitrije Ščigeľského z roku 2000 Lukašenko trpí jistou formou schizofrenie). Ať už to odpovídá skutečnosti nebo ne, zmizí-li z obrazovek na dva týdny ten, kdo se na nich jinak vyskytuje několikrát za den, určitě se něco děje. Navíc se v Moskvě nezúčastnil slavnosti k desátému výročí Svazu Běloruska a Ruska. Takže i když vyloučíme zdravotní důvody, co mu může kazit náladu?

200615-vobr-01obalka_velkax.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200615-vobr-01obalka_velkax.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte