mobrazek_507.gif
mobrazek_507.gif • Autor: Respekt

vobrazek_507.jpeg
Fotografie: Tolik platí Nizozemec. (Šéf ČSOB Kavánek). • Autor: Respekt

Tři největší tuzemské banky, které drží dvě třetiny domácího trhu, měly loni dobrý rok. Komerční banka a Česká spořitelna svým akcionářům vydělaly přes devět miliard korun, ČSOB o půl miliardy méně. Tato rekordní čísla přichází v době, kdy doznívá kritika přemrštěných bankovních poplatků, které zdejší banky vyměřily pro své klienty. Přitom tažení ministerstva financí proti poplatkům neskončilo podle jeho představ. Z 28 požadovaných změn se úředníkům podařilo prosadit jen tři: banky se zavázaly pouze k tomu, že zpřehlední své ceníky, budou jejich změnu hlásit s dostatečným předstihem a že vznikne finanční ombudsman. Takže ve světle uvedených čísel je tu otázka znovu: Jsou poplatky českých bank přehnaně vysoké? A kdy se dočkáme jejich snížení?

5 miliard z poplatků

Jsou to zajímavé počty. Česká spořitelna vede jako největší peněžní ústav zaměřený na obyvatele takřka 4 miliony účtů. Každý klient platí nejen za zasílání výpisů nebo vedení účtu, ale také za zrušení účtu, provedení každého platebního příkazu, většina bank si strhává provizi i tehdy, když na spravovaný účet peníze přijdou.

Suma sumárum na měsíčních poplatcích každý střadatel zaplatí nějakých 100 až 150 korun. V případě spořitelny to dělá pět miliard korun ročně. To českým bankám tlačí zisky výrazně nahoru. Většina bank západně od našich hranic totiž tyto služby poskytuje zdarma. V těchto souvislostech se tedy zdá,…

v13.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v13.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte