Poslanci vysvětlují názorovou piruetu nad trestním zákonem.

„Byl to vynikající zákon, lituji, že musel být zamítnut,“ říká poslanec ČSSD Stanislav Křeček poté, co vlastním hlasem spolu s dalšími 180 poslanci definitivně shodil ze stolu nový trestní zákoník – normu, na které tuzemští zákonodárci pracovali usilovně plné dva roky a u níž nešetřili superlativy, jak to bude převratná a moderní věc.

Nový zákon, který zaváděl třeba alternativní tresty, vyšší sazby za vraždy a sexuálně motivované trestné činy, rozlišování drog na tvrdé a měkké, ale také snížení hranice trestní zodpovědnosti na 14 let, loni v listopadu prošel celkem pohodlnou většinou 106 hlasů sněmovnou a zamířil do Senátu. Jenže senátoři „objevili“, že dolní komora na návrh svého kolegy Marka Bendy vypustila ze zákoníku část paragrafu o zneužití informací v obchodním styku. Strhla se mohutná mediální bouře, kdy pod heslem „Tuneláře vyklouznout nenecháme“ senátoři celý zákon šmahem zamítli a vrátili sněmovně.

Poslanci se sice ještě snažili nalézt způsob, jak by vypadlý paragraf do zákona vrátili – například tím, že by jej přilepili k jinému projednávanému zákonu (normu vrácenou Senátem nemohou totiž už nijak upravovat, ale jen buď prohlasovat v původní podobě, či ji nechat znovu proběhnout celým legislativním procesem) –, jenže v úterý ji nakonec poslali k ledu, když proti novému zákonu hlasovala drtivá většina stranických delegátů.…

v13.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v13.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte