0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Zahraničí18. 3. 20061 minuta

OSN pro Radu lidských práv

Celková reforma světové organizace loni sice uvízla, ale dále se pracuje na jejích jednotlivých bodech. Ve středu valné shromáždění schválilo vznik Rady pro lidská práva – ta má nahradit silně zprofanovanou Komisi pro lidská práva, v jejímž čele se v rámci rotace střídaly i takové země jako Libye.

Celková reforma světové organizace loni sice uvízla, ale dále se pracuje na jejích jednotlivých bodech. Ve středu valné shromáždění schválilo vznik Rady pro lidská práva – ta má nahradit silně zprofanovanou Komisi pro lidská práva, v jejímž čele se v rámci rotace střídaly i takové země jako Libye. Pro vznik rady hlasovalo 170 z celkem 191 členů OSN. Proti byly podle očekávání zejména Spojené státy, nicméně diplomaté ve světové organizaci jejich postoj označili za „měkké ne“.

USA totiž přislíbily, že nebudou bránit uvolnění 4,5 milionu dolarů pro práci rady z rozpočtu OSN. V čem vlastně spočíval důvod amerického ne? V kritériích zařazování států do rady, respektive jejich vyřazování. Původně Washington společně s Evropany žádal, aby bylo těžší přijetí (schválení dvoutřetinovou většinou) než vyloučení (schválení prostou většinou). Realita bude přesně opačná.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc