Zahraničí•19. 3. 2006•5 minut
Oranžisté proti oranžistům
První krok k tomu, aby se Ukrajina stala „normální evropskou demokracií“ se silnou vládou vzešlou z parlamentních voleb a poměrně omezenou mocí prezidenta, udělal ještě bývalý prezident Kučma v roce 2004.
Ukrajina před volbami: už nejde o vítězství revoluce, ale o to, jestli se stane parlamentní republikou. Zbaví se autoritářského pokušení?
První krok k tomu, aby se Ukrajina stala „normální evropskou demokracií“ se silnou vládou vzešlou z parlamentních voleb a poměrně omezenou mocí prezidenta, udělal ještě bývalý prezident Kučma v roce 2004. Pokud by byl uspěl, nemusel si dělat starosti, zda se ukrajinským prezidentem stane Juščenko nebo Janukovyč. Oba by totiž naráželi na mocného premiéra Kučmu. Říká se, že v té době se Kučma cítil ještě natolik silný, aby se pokusil parlamentní volby vyhrát. Následující události ho definitivně poslaly do politického důchodu, ale reforma již byla na světě.
Zajímavé je, že ruští politologové tuto klíčovou epizodu ukrajinské politické hry s trochou závisti komentují jako příklad pragmatismu a rozumné spolupráce různých sil, které mají vůli se dohodnout napříč politickým spektrem. Ať už to skutečnosti odpovídá nebo ne, v neděli 26. března Ukrajinci rozhodnou, jakou vládu chtějí v následujících čtyřech letech mít.
Zázraky se nedějí
Podle posledního průzkumu ukrajinského Centra Socioinform se 26,64 % voličů chystá podpořit Stranu regionů, kterou vede bývalý premiér Viktor Janukovyč poražený Viktorem Juščenkem v boji o hlavu státu v roce 2004. Následují další hráči: Blok Julije Tymošenkové (18,49 %), Juščenkova Naše Ukrajina (14,12 %), Lidový blok předsedy Poslanecké sněmovny…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu