Ústavní soud zakázal dobříšské radnici, aby bránila občanům pít alkohol na veřejných prostranstvích města. Jde o zapeklitý problém – nejen pro opilce na Dobříši.

Hodně obcí má svou problémovou zónu. Místo, kudy člověk nerad chodí a děti raději posílá oklikou. Dobříš má ale smůlu, protože tady je tou černou dírou park v centru. Před časem ho obsadila parta místních existencí, postávajících a posedávajících tu s krabicovým vínem. Kolem nich musí projít každý, kdo jde na úřad nebo autobusové nádraží, stejně jako většina dětí do škol. „Chodily nám od lidí stížnosti. Že obtěžují, že žebrají o peníze,“ říká Stanislav Valtr, tajemník radnice.

Právě on je autorem řešení, které se loni v létě pokusilo problémovou skupinku z centra dostat. Pan Valtr sepsal vyhlášku, která na několika místech Dobříše – v parku, kolem škol a sportovišť – zakázala pod pokutou až pěti tisíc korun popíjet alkohol. S novou vyhláškou v zádech strážníci brzy partu vytlačili do jiných končin a radnice slavila úspěch. Po čtyřech měsících ale běžná „vyhlášková“ kontrola ministerstva vnitra upozornila radní, že jejich nařízení je protizákonné a měli by ho zrušit. Radnice, přesvědčená o správnosti svého kroku, to odmítla, takže případ putoval na Ústavní soud. A ten dal úředníkům ministerstva za pravdu: dobříšská vyhláška je v rozporu s ústavou, zákonem o obcích a zákonem o ochraně před alkoholismem. Stávající právní normy umožňují obci &„…

v10.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v10.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte