mobrazek_387.gif
mobrazek_387.gif • Autor: Respekt

vobrazek_387.jpeg
Fotografie: Pokud půjdou na gymnázium, jejich odolnost vůči hloupým politikům bude větší. – Autor: Tomki Němec • Autor: Respekt

Zkusme předpokládat, že v návrhu na zvýšení počtu gymnázií, který podala ministryně Petra Buzková a místopředseda vlády Jiří Havel, nejde jenom o okázalé gesto půl roku před volbami. A představujme si, že je možné zevnitř, našimi vlastními silami, rozetnout bludný kruh, v němž se točí tradičně prováděná výuka, nedostatečně placení a nemoderně vzdělaní učitelé, byrokratičtí manažeři školství, staromilství pedagogických fakult, nezajímající se politikové, lhostejní rodiče a neinformovaní novináři. Ten vír k sobě doposud strhává i ty, kdo informovaní jsou nebo moderní vzdělání mají či inovativně uvažovat a vyučovat umějí.

Otevřít cestu všem

Zvýšit počet gymnázií či lyceí by v důsledcích mohlo znamenat, že více českých dětí získá lepší rozhled po světě i nadhled vůči sobě samým. Vydrží-li ve škole aspoň do sedmnácti, budou zkoumat obecné souvislosti až do věku, kdy už mají pubertu za sebou. Když jdou v patnácti do učení, jejich příprava k tomu, aby se jednou stali moudrými dospělými, se vlastně uzavírá. Mnozí učitelé i politici tvrdí, že existují „nestudijní typy“ dětí, které střední škola nikdy zajímat nebude. Možná je to tím, že jen málo učitelů umí vyučovat tak, aby se všechny děti chtěly učit – rozhodně už v šesté sedmé třídě vidíte žáky otrávené a vzpurné.

Běžnou představu (například mezi krajskými činovníky), že střední všeobecné vzdělání je pouhým…

v10.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v10.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte