0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentáře25. 2. 20063 minuty

Vyvádění Vyvadila

Náměstek ministra spravedlnosti Jiří Vyvadil je široce použitelný pracant. Teď se nechal chytit, jak na příkaz premiéra dojednává obchody s lidmi podezřelými z korupce, tunelování a vydírání. Konkrétně šlo o prodej továrny Setuza, centrum velkého zájmu řady zdejších vlivových skupin.

Náměstek ministra spravedlnosti Jiří Vyvadil je široce použitelný pracant. Teď se nechal chytit, jak na příkaz premiéra dojednává obchody s lidmi podezřelými z korupce, tunelování a vydírání. Konkrétně šlo o prodej továrny Setuza, centrum velkého zájmu řady zdejších vlivových skupin. Jedné z nich sociální demokraté lukrativní firmu před časem darovali a teď, když si našli jiné oblíbence, by to chtěli změnit. A dohodě měl umést cestu právě Vyvadil – ministerský náměstek, premiérův poradce a zároveň (byť s pozastaveným členstvím) soudce Nejvyššího správního soudu. Tedy instituce, která řeší i politické kauzy. Křiklavější propojení politiky, byznysu a justice si lze představit už jen těžko. Pochopil to i jinak vysoce loajální ministr spravedlnosti Pavel Němec, který prohlásil, že za takové angažmá musí náměstek z ministerstva odejít. A trvá na tom i přesto, že mu šéf vlády Paroubek přes média s filmovou drsností vzkázal: Nepleť se do našich věcí, uklidni se a pracuj! „Dovedu si představit, že zde například ještě do voleb bude fungovat nějaký jiný ministr spravedlnosti,“ komentoval pak Němcovu tvrdohlavost jeho podřízený Vyvadil.

Kdože to tenhle věštec s velkou představivostí a se soudcovským talárem ve skříni vlastně je? Vyhlášený kariérista, který vstoupil do Československé strany socialistické na začátku osmdesátých let. Tedy do stejné strany jako Paroubek a má i stejné vysvětlení: „Chtěl jsem pomoci změnit tehdejší poměry u nás.“ Po…

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc