Padá slovenská vláda a blíží se předčasné volby, které budou pouhé dva týdny po těch českých. Slovensko je prý náš vzor. Ano, lze se jím poučit, ale řídit se jím nedá.

Plány obou hlavních soupeřů českých voleb, kteří ve svých strategiích počítali se slovenskou podporou, byť každý jinou, dostaly povážlivou trhlinu. Přesto bude před českými volbami „boj o Slovensko“ jedním z hlavních motorů paroubkovsko-topolánkovského střetu, jehož vítěz bude brát všechno. Kramářovu vilu nad Strakovou akademií přinejmenším.

Jak sociální demokraté, tak Občanská demokratická strana předkládají českému voliči svůj obraz Slovenska v jakémsi zšeřelém, černobílém komiksovém vydání. Slovenská realita je však velmi pestrá a ve své příbuznosti se situací v Česku poučnější víc než cokoli v našem okolí.

Kdo ale hledá jednoduchá srovnání, bude zklamán. Není to tak, že když si Češi v červnu zvolí Topolánka, budou mít v čele země českého Dzurindu. A Paroubek se liší od lídra slovenské opozice Roberta Fica jako vepřo-knedlo-zelo od maďarského guláše, který se jí s haluškami nebo z kotlíku.

Přílišná rozkročenost

Tak tedy slovenské reformy. Dzurinda s jejich programem prý vyhrál minulé volby. Ale jděte. Slovenské volby před necelými čtyřmi roky byly o všem jiném, jen ne o reformách. Volebním mottem bylo, jestli se k moci vrátí, nebo nevrátí Vladimír Mečiar.

Když se po volbách hodnotilo, na čem ztratil favorit voleb, levicově-populistický…

v07.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v07.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte