Slovenské elity opět podcenily Dzurindu. Nahrají předčasné volby právě jemu? Uvidíme 17. června.

Původně to vypadalo jen jako jeden z dalších sporů, při kterém budou koaliční strany bojovat o voliče. Ultimátum Hrušovského křesťanských demokratů (KDH) premiéru Dzurindovi a jeho křesťanskodemokratickým unionistům (SDKÚ) tudíž nechávalo mnohé komentátory v klidu, byť šlo do tuhého: neobjeví-li se na jednání kabinetu smlouva o výhradě svědomí, konzervativní KDH vládu opustí. Jenže ti, co si mysleli, že Mikuláš Dzurinda jen symbolicky zaprotestuje a pak se v zájmu stability – jako už tolikrát předtím – dohodne, ho podcenili. Podcenili jeho taktické uvažování a jeho schopnost odhadnout, kdy je správný čas zvrátit neblahý vývoj preferencí. Dzurinda stál tvrdě na svém a výsledek se dostavil rychle: Slováci nepůjdou volit v září, nýbrž předčasně jen pár dnů po Češích – již 17. června.

Oč šlo v předmětu ultimáta? Smlouva o výhradě svědomí mezi Slovenskem a Vatikánem umožňuje například věřícímu lékaři odmítnout provedení interrupce. Potřebuje Slovensko tuto smlouvu? O tom vedli spor konzervativci s liberály i mnozí právníci. Její dopracování však obsahovalo programové prohlášení vlády, které v roce 2002 podepsala i Dzurindova SDKÚ.

Na smlouvě pracovalo tři roky ministerstvo spravedlnosti, které vede Daniel Lipšic z KDH. Konzervativci také čas od času v médiích opakovali, že jde o jejich prioritu, ale mezi politiky žádná seriózní debata…

v07.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v07.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte