mobrazek_255.gif
mobrazek_255.gif • Autor: Respekt

vobrazek_255.jpeg
Fotografie: Fariñas čeká na Evropany. Foto Tomás González-Coya • Autor: Respekt

Ve středu byl do nemocnice v kubánském městě Santa Clara převezen novinář Guillermo Fariñas (42), který od 31. ledna držel hladovku. Nebyl to jeho první protest a zdraví nemá nejlepší, proto tak časná hospitalizace. Svou akcí upozornil na to, jak kubánská vláda omezuje přístup k informacím. Fariñas působí jako editor v nezávislé agentuře Cubanacán, jež dokumentuje případy porušování lidských práv. Pro svůj styk se světem používá veřejnou internetovou místnost v Santa Claře. Nicméně 23. ledna úřady novinářům z Cubanacánu přístup do ní zakázaly. Fariñas nato sepsal otevřený dopis Fidelu Castrovi s tím, že proti zahajuje hladovku a je odhodlán v ní setrvat „až do smrti“.

Nevládní organizace ze světa vydaly výzvu adresovanou jak úřadům v Havaně, tak zástupcům evropských diplomatických misí na Kubě. Na Castra apelují v tom smyslu, aby přestal omezovat přístup k informacím. Na evropské diplomaty se obrací proto, aby Fariñase navštěvovali či se na něj alespoň obraceli telefonicky, a tak osobně podpořili jeho úsilí. Castrovy úřady zatím nereagovaly. Svého času vyhlásily heslo „socialismus, nebo smrt“, nyní se nabízela varianta „informace, nebo smrt“. Co je vlastně pro „ostrov svobody“ důležitější, socialismus, nebo informace? Takto pojatá volba by režim nestavěla do dobrého světla. Podle posledních zpráv v pátek Fariñas…

v07.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v07.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte