Připomeňme si
Počátkem února byl zatčen majitel firmy Trade Fides Libor Hledík poté, co prostřednictvím své obchodní ředitelky předal milionový úplatek řediteli odboru infrasktruktury ministerstva obrany Miroslavu Beňovi.

Počátkem února byl zatčen majitel firmy Trade Fides Libor Hledík poté, co prostřednictvím své obchodní ředitelky předal milionový úplatek řediteli odboru infrasktruktury ministerstva obrany Miroslavu Beňovi. Důvod uplácení policie nesdělila, víme však, že Hledíkova firma získala od roku 1998 od ministerstva přes stovku zakázek v hodnotě 4 miliard korun. Policie i ministr Karel Kühnl slíbili, že nechají průběh všech zakázek pro Trade Fides prověřit. To by byla jistě dobrá zpráva, kdybychom ovšem stejný slib neslyšeli od stejného ministra už před rokem a půl. Tehdy přinesl Respekt informace o velmi podezřelém průběhu armádní zakázky na elektronickou ochranu muničních skladů. Šlo o téměř 3 miliardy korun a vyhrála ji Trade Fides.
Z dokumentů vyplývalo, že Hledíkova firma měla cestu k vítězství dopředu prošlapanou. Na rozdíl od všech dalších zájemců jí vedení ministerstva umožnilo předběžnou prohlídku skladů, které měla ochránit. (Povolení uděloval šéf odboru informací Generálního štábu a zároveň autor projektu ochrany základen Karel Strejc. Ihned po vyhlášení vítěze odešel – do firmy Trade Fides.) Do užšího kola soutěže se dostaly firmy, které jen výsledek stínovaly, a navíc byly propojeny s Hledíkovou společností. Soutěž proběhla pod dohledem dvou ministrů – Jaroslava Tvrdíka a Miroslava Kostelky, podrobnosti praskly až za ministra Kühnla. Mimochodem, podezřelá armádní soutěž…


Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu
Mohlo by vás zajímat
Demonstrace na podporu veřejnoprávních médií
Tisíce lidí se dnes odpoledne po 16:00 vydaly na pochod na podporu veřejnoprávních médií, který organizovalo uskupení Milion chvilek. Od stanice metra Pražského povstání se vypravili k budově České televize. Vláda tento týden schválila návrh zákona, podle něhož se mají rozhlasové a televizní poplatky od ledna zrušit a peníze mají média dostávat ze státního rozpočtu. Podle vládní koalice zrušení poplatků uleví lidem i firmám. Částka by se měla vrátit na úroveň let 2008 až 2024.










