v06.gif

2006/6

Koupit vydání
v05.gif Vydání 29. 1. – 5. 2. 2006 v07.gif Vydání 13.–20. 2. 2006
Editorial
Editorial Marek Švehla Vážené čtenářky, vážení čtenáři, s tažením proti teroristům vznikl mezi Evropou a Amerikou nový spor – zda je či není přípustné mučit vězně, kdyby to například mělo zabránit druhému jedenáctému září.
Zahraničí
Korea ničí bariéry Zbyněk Petráček Rok poté, co Severní Korea oznámila vlastnictví jaderné bomby, se na poloostrově opět cosi uvolňuje. Jak informuje The New York Times, ve městech těsně na jih od demarkační čáry začala práce na likvidaci protitankových bariér. Pryč od arabské ropy Zbyněk Petráček George Bush přednesl už svou šestou Zprávu o stavu unie. Ti, kdo čekali převratné vyjádření k již rozjetým partiím, jako je Irák, Írán, Afghánistán či boj proti terorismu obecně, byli zklamáni. Nechápeme vás, vy zase nás Daniela Vrbová Dánské vlajky hoří. Přitom Dánsko nikdy nemělo problémy s muslimským světem. Právě naopak. Proč tedy nyní vidíme v televizi muslimy pálit červeno-bílé prapory? Vše se odvíjí od konce září, kdy dánský list Jyllands-Posten otiskl dvanáct karikatur proroka Muhammada. Zatřást Castrovou legendou Jan Ruml Všichni víme, jak důležitá je v diktatuře pomoc zvenčí. Ale nevíme, jak a komu to na místě říkat. Je nás pět a předtím jsme se sotva znali. Nový Hamas aneb S kým máme tu čest Nataša Dudinská Zatímco Brusel a Washington si lámou hlavu, co s vítězem palestinských voleb, na Blízkém východě se už začalo jednat. Afriko, vděčíš za to Francii Jaroslav Formánek Edvard Beneš se zasloužil o stát. Tento výrok zákona rozjel zásadní politickou debatu v Česku. Francouzská koloniální přítomnost měla pozitivní roli. Toto konstatování též ukotvené v zákoně rozvířilo klima zase ve Francii.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Děti dostaly vysvědčení. Lednový rozpočet státu skončil přebytkem tři a půl miliardy korun. V pražském Divadle Archa oslavila Feng-Jün Song se svou novou skupinou Puo příchod čínského roku Psa.
Scéna
Mimochodem Viktor Šlajchrt Je-li Praha matkou měst, jak se říká, pak můžeme strašnickou Solidaritu označit za matku sídlišť. Ač leží kousek za krematoriem, rodila se tu kdysi za Stalina urbanistická budoucnost v podobě prvních paneláků. Kulturní tip Jaroslav Pašmik Co se děje na slovenské kulturní scéně? Podle všeho to tam pěkně vře. Umělci podepisují petici za odstoupení ministra kultury pro jeho neschopnost, nejslavnější bratislavské divadlo Stoka se hroutí. Co se děje ve světě Jaroslav Pašmik Následující příběh začíná jako mnoho jiných, ale končí téměř neuvěřitelně. Představte si, že je vám sedmnáct a dostanete od rodičů první elektrickou kytaru. Televize Petr Třešňák Zajímavé dokumenty a filmy pro tento týden. Knihy Petr Třešňák, Viktor Šlajchrt Knižní tituly, které byste si neměli nechat ujít. Hudba Jaroslav Pašmik Ta nejlepší hudba pro tento týden.
Kultura
Ztracena v chodbách moci Tomáš Klvaňa Novináři bývali jakýmisi neviditelnými kronikáři. Výjimečně, zpravidla po prohraném konfliktu s mocí, po různých exilech a vězeních, vstupovali do dějin jako jejich spolutvůrci.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Diskuse
Ztrácíme odchodem BBC? Respekt Česká redakce BBC končí. Po publicistice byly uzavřeny webové stránky, zprávy umlknou koncem února. Zbude pouze archiv a vysílání BBC World Service v angličtině.
Civilizace
Zdálo se, že to půjde rychleji Veronika Maxová Staromilci ve strojový překlad nevěří. Optimisté si myslí, že ho počítače zvládnou tak dobře, že člověku ušetří velikou část práce. Kaleidoskop Zdeněk Lukeš Ztrátou pro českou kulturu je zbourání funkcionalistické vilky významného českého meziválečného architekta prof. Otto Rothmayera (1892–1966) v Káraném. Na zájezdu do budoucnosti Karel Hvížďala Po agrární a průmyslové společnosti nastala éra společnosti informační. Informace jsou nejrozšířenější komoditou na trhu, staly se prvotní strategickou surovinou v globální vesnici.
Rozhovory
Neměl jsem čas na stáž do reality Karel Hvížďala Pavel Šafr (38) odstupuje po pěti letech z funkce šéfredaktora nejčtenějšího českého deníku Mladá fronta DNES. Zřejmě nejvlivnější český novinář a mezi seriózními médii komerčně nejúspěšnější šéfredaktor na čas opouští vrcholné funkce.
Téma
Mučení jako zbraň Jiří Sobota Evropu děsí zvěsti o vyšetřovnách určených ke krutým výslechům prominentů al-Káidy. Co o nich víme a proč z nich jde takový strach? Válku s terorem přece nelze vyhrát v rukavičkách.
Ekonomika
Zachraňte Hranice Marek Pokorný Více Philipsu – a méně zlobivých občanů, kteří mu nechtějí prodat půdu pro stavbu továrny, přál si kdysi v televizi premiér Miloš Zeman. Jeho vláda se snažila ono přání splnit, ale nakonec to nevyšlo. Třikrát na okraj Marek Pokorný, David Vačkář Tuzemským bankám, kritizovaným za vysoké bankovní poplatky, hodila rukavici – kampelička. Družstevní záložna Fio totiž zrušila poplatky za vedení účtu. Evropský rozpočet: co summit nevyřešil Petr Zahradník Na harmonizaci daní v EU zatím není vhodná doba. To však neznamená, že to bude platit napořád. Takže zase celý rozpočtový kolotoč znova od začátku? Souboj na internetu Marek Hudema Přesouváme se na internet, zavelel loni známý magnát Rupert Murdoch, šéf největšího mediálního impéria vlastnícího například britské Times či americký New York Post.
Domov
Připomeňme si Jaroslav Pašmik Radikální přepisování české rozhlasové mapy pokračuje. Před měsícem vstoupila do éteru první veřejnoprávní stanice pro mladé Rádio Wave a brzy se snad dočkáme také první čistě zpravodajské stanice. Milují dobro a Lenina Tereza Nosálková Už jen pár týdnů zbývá do konce ultimáta, které dal nedávno stát mladým komunistům: buď se zřeknete snahy zakroutit demokracii krkem, nebo vám zakážeme činnost. Zlatý věk hazardu je u konce Jáchym Topol Česko stoupá vzhůru, staré poučky přestávají platit. Třeba ta, že peníze nesmrdí. Jde o to, které. Mezinárodní nádraží Praha Holešovice. Je sedm ráno a kolem herny v hale se šinou zástupy cestujících. Proč mlčí žalobce Dolejší? Jaroslav Spurný Úsměv Jaroslava Dolejšího ve stínu široké krempy – pro fotografa – je to nejsdílnější, co z něj novinář dostane. Jinak muž, který má na pražském vrchním státním zastupitelství na starosti ty nejzávažnější hospodářské zločiny, i ty, ve kterých nějak figurují politici nebo zkorumpovaní policisté, vstřícností neoplývá. Tiše a bez příkazů se vrací cenzura Marek Švehla Jedni o tom vyprávějí celé legendy, jiní naopak tvrdí, že to neexistuje. Řeč je o způsobu, jakým zdejší politici znásilňují veřejnoprávní média. Nedávný příběh jednoho kritického komentáře v Českém rozhlase dává za pravdu těm prvním. S maminkou za mřížemi Tereza Nosálková Malá Helenka (2) se ve Světlé nad Sázavou probouzí do mrazivého odpoledne a hned na jeho prahu se její drobné tělíčko zmítá rozespalým pláčem.
Komentáře
Český lev má letos Štěstí Petr Třešňák Dobrý rok, napadlo člověka po vyhlášení nominací na výroční filmové ceny Český lev. Tak silného a jednoznačného favorita, jako je Slámovo Štěstí, jsme už dlouho neměli. Odvážný soudce Marek Pokorný Policie oznámila, že obvinila z podvodu majitele zkrachovalé cestovní kanceláře Travela Ivana Breznena a hrozí mu až dvanáctileté vězení. Mráz přichází od Rychetského Erik Tabery Šéf Ústavního soudu se rozpomněl na svou komunistickou minulost a žádá cenzuru. Pro tentokrát nemáme na výběr mezi špatnou a dobrou zprávou – z Ústavního soudu přišla jen ta první. Jsme čtvrtí na světě, hurá David Vačkář Ze Světového ekonomického fóra v Davosu přišla příjemná zpráva: Česko obsadilo čtvrtou příčku v hodnocení výkonnosti péče o životní prostředí. Lépe si vedly jen Nový Zéland, Švédsko a Finsko. Ve hvězdách Olga Lomová V úterý 7. února uběhne sto let od narození Aisin Gioro Pchu-iho, posledního císaře Číny. Jeho životní příběh ukazuje jako na dlani dějiny Číny první poloviny 20. století... Proroku, nezlob se Zbyněk Petráček Neurazíš. Tak zní jeden z doplňků desatera, který přinesla praxe politické korektnosti. Dnes je v liberálním světě skutečně nemyslitelné používat hanlivé výrazy vůči menšinám a slabším.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte