Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Domov

Milují dobro a Lenina

Už jen pár týdnů zbývá do konce ultimáta, které dal nedávno stát mladým komunistům: buď se zřeknete snahy zakroutit demokracii krkem, nebo vám zakážeme činnost.

Fotografie: Už žádné vily na Mallorce! (Předseda KSM Krajča – v popředí – se svým zástupcem Šuldou, leden 2006.) Foto Günter Bartoš • Autor: Respekt
Fotografie: Už žádné vily na Mallorce! (Předseda KSM Krajča – v popředí – se svým zástupcem Šuldou, leden 2006.) Foto Günter Bartoš • Autor: Respekt

Už jen pár týdnů zbývá do konce ultimáta, které dal nedávno stát mladým komunistům: buď se zřeknete snahy zakroutit demokracii krkem, nebo vám zakážeme činnost. Členové Komunistického svazu mládeže ale od programu „revolučního svržení kapitalistického řádu masami pracujících“ jen tak neustoupí. „Leninismus je součástí naší identity, v KSM není většinový názor upustit od něj, jsme připraveni i jít do ilegality,“ říká šéf svazu Milan Krajča (22). Úředníci jsou z toho rozpačití: přes všechny zákony a hrozby na adresu stoupenců totalit nikomu není jasné, jestli a za co vlastně je tady možno levicové extremisty trestat. Takže: co bude dál?

Naštvaný člověk

Centrála mladých komunistů zabírá dvě úzké místnosti v masivním, rudou hvězdou přizdobeném sídle KSČM na pražské třídě Politických vězňů. Dostat se dovnitř lze jen skrz zamřížovanou branku u vrátnice a v doprovodu někoho z domácích. Pro nás si přichází sám předseda svazu mládeže Krajča. „Čest práci,“ zdraví na široké a prázdné chodbě staršího muže, který mu na oplátku dává malý kartonový kalendářík 2006, na němž je portrét a pod ním azbukou nápis Generalissimus J. V. Stalin. „To byl soudruh z tvrdého stalinského jádra,“ vysvětluje nám po setkání tiše Krajča a vede nás do svého království, kde se svými kolegy plánuje comeback proletářské revoluce.

Dvě úzké místnosti připomínají…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].