Jaké moderní autobusy?

Z oslavného článku P. Harnoce Železnice už nemá přednost (Respekt č. 5/06) by se nezasvěcený čtenář mohl domnívat, že po silnicích České republiky se prohánějí moderní a pohodlné autobusy řízené ochotnými a usměvavými řidiči a že přepravci se předhánějí, kdo dopraví zákazníky rychleji, levněji a komfortněji; do míst, kam chtějí cestovat, a v časech, kdy chtějí cestovat. Bohužel skutečnost je poněkud rozdílná. Konkurence mezi těmi 123 (!) firmami funguje pouze na nejlukrativnějších linkách mezi Prahou a velkými (zpravidla krajskými) městy, jinde je cestující vydán na milost a nemilost v podstatě monopolním krajským ČSAD, protežovaným a chráněným před konkurencí krajskými úřady, které dělají jízdní řády tak, aby to vyhovovalo jim, bez ohledu na cestující. Malý příklad: do Písku či Tábora se lze z Prahy dostat i ve večerních hodinách celkem bez problémů (konkurence jakžtakž funguje); pak nastávají potíže, chce-li se člověk dostat do menších obcí na Písecku nebo Táborsku, poslední autobusy odjíždějí okolo 18. hodiny. Pokud člověk cestuje později, nezbývá mu než použít služeb p. Harnocem dehonestovaných ČD; vlaky jezdí až do 22. hodiny.

Technická úroveň autobusů a kultura přepravy je kapitola sama pro sebe: špinavé, v zimě často nevytopené, v létě nevětratelné, nerudní šoféři, přecpané autobusy, kde si lidé div…

v06.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v06.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte