Reklama
 
v05.gif

2006/5

Koupit vydání
v04.gif Vydání 22.–29. 1. 2006 v06.gif Vydání 5.–12. 2. 2006
Editorial
Editorial Marek Švehla Vážené čtenářky, vážení čtenáři, dovolte drobné připomenutí: v tyto dny je to deset let, co tehdejší šéfredaktor Vladimír Mlynář dohodl s Karlem Schwarzenbergem, že se stane většinovým vlastníkem Respektu.
Diskuse
Železnice už nemá přednost Petr Harnoc Hlavní tíha úkolu zabezpečit lidem v Česku možnost cestování veřejnou dopravou tady už dlouho leží na linkových autobusech. Ty jen v roce 2004 – řečeno výmluvnými čísly – přepravily víc než 300 milionů cestujících, zatímco po konkurenční železnici jela zhruba polovina. Bude nová směrnice Petr Harnoc Evropská komise chystá velký zásah do zakázek na autobusy. V prosinci 2005 navrhla směrnici, podle níž nejméně čtvrtina nově pořizovaných vozidel ve veřejných službách musí být ekologicky čistá. Naštěstí nežijeme jen podle čísel Miroslav Patrik Doprava se dotýká nejen ekonomických parametrů společnosti, ale i života každého z nás. Těžko si proto můžeme vystačit jen s čistě ekonomickým pohledem na souboj mezi autobusovou a železniční dopravou.
Zahraničí
Půl kroku správným směrem Jiří Sobota Súdán dostal kvůli porušování lidských práv přes prsty od ostatních afrických zemí. Na summitu Africké unie ve vlastním hlavním městě Chartúmu byl donucen stáhnout svoji kandidaturu na předsednictví v organizaci s ambicí stát se africkou obdobou své evropské jmenovkyně. Ledoborce proti Americe Jiří Sobota Budoucí konzervativní premiér Kanady Stephen Harper překvapil jen několik dní po svém volebním vítězství. Zatímco svět jeho nástup k moci po dvanácti letech vlády labouristů vesměs interpretoval jako pootočení liberální Kanady směrem k jižnímu sousedovi, designovaný premiér se místo toho pustil se Spojenými státy do křížku. Španělská pohádka Markéta Pilátová Katalánsko chce novou dohodu s Madridem a jednání urychlila „špatná nálada“ důstojníků. Kdo chce ve střední Evropě doopravdy pochopit realitu dnešního Španělského království, může si trochu vypomoci hypotetickou pohádkou. Odchod tichého muže z Kosova Filip Tesař Když zemře prezident, objeví se hned spekulace, co to znamená. Když zemře prezident nestabilního státu, objeví se spekulace, co to přinese za nestabilitu. Sbohem a Hamas Zbyněk Petráček, Filip Moravec Byly to nejdemokratičtější volby v arabském světě. Na tom se shodují pozorovatelé místní i zahraniční. Přesto přinesly vítězství islamistů. Anebo právě proto?
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Média přinesla zprávu, že volby v Palestině vyhrál Hamas. Udeřily mrazy. Pražské zastupitelstvo nechalo na Letenské pláni postavit armádní vyhřívané stany se stovkou lůžek pro bezdomovce. V Liberci a v Ostravě zamrzly bankomaty.
Scéna
Mimochodem Tereza Brdečková Bohumil Samuel Kečíř žil v letech 1904–1987, studoval malířství u profesora Kysely a pobýval v Paříži. Za války byl mučen gestapem a dožil patrně v psychiatrické léčebně. Co se děje ve světě Hana Tomková V současnosti se o Albáncích mluví hlavně v souvislosti s úmrtím kosovského prezidenta Ibrahima Rugovy, je tu ale i jedna radostnější příležitost. Kulturní tip Zbyněk Petráček Ve čtvrtek 2. února přichází do biografů nový počin Stevena Spielberga – film Mnichov, který už ve světě vyvolal názorové kontroverze. Televize Petr Třešňák Zajímavé dokumenty a filmy pro tento týden. Knihy Viktor Šlajchrt Knižní tituly, které byste si neměli nechat ujít. Hudba Jaroslav Pašmik Ta nejlepší hudba pro tento týden.
Kultura
Ségo lepší než Sarko Kateřina Šafaříková V té chvíli se na palubě letadla prý rozhostilo pěkné dusno. Nicolas Sarkozy měl před sebou rozložený časopis a z fotografické dvojstrany se na něj zubil jeho vlastní tým.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Civilizace
Průvodce zvídavých Zbyněk Petráček Na historika současnosti čeká zvlášť v Izraeli spousta nástrah. Kdyby člověk věřil konspiračním teoriím, musel by si myslet, že se politolog Marek Čejka domluvil s Izraelci i Palestinci. Kaleidoskop Jaroslav Petr O tom, jak málo známe svět pod našima nohama, svědčí i průzkum půdy provedený americkými biology Noahem Frierem a Robertem Jacksonem. „Známe mnohem lépe formy života z oceánských hlubin než půdní bakterie z vlastního dvorku,“ přibližuje situaci Frier. Fenomén přepychu Viktor Šlajchrt Podoby přepychu i jeho vnímání společností se v průběhu dějin několikrát zásadně proměnily. Francouzský filozof a sociolog Gilles Lipovetsky, známý svými duchaplnými rozbory zdánlivě přízemních fenoménů současnosti (například módě)...
Rozhovory
Pozice psiska, které vylezlo z vody Lucie Szymanowská Józefa Szajnu (1922) označila kritika v 90. letech za jednoho z největších umělců odcházejícího století. U nás příliš znám není, ví se ale, že byl vedle Grotowského a Kantora hlavním tvůrcem slavné éry avantgardního polského divadla.
Téma
Česko, to příjemné místo k žití Jan Kovalík Přicházejí, ať se nám to líbí nebo ne. Někdo v nich vidí spásu, někdo příjemné rozptýlení, někdo hrozbu. Poloha ve středu kontinentu a členství v Evropské unii je ale zárukou, že jich tady bude čím dál víc.
Ekonomika
Úředníkem za 300 tisíc měsíčně Marek Pokorný Pád poslance Vladimíra Doležala odhalil zajímavou věc. Politik odcházející ze sněmovny kvůli obvinění z korupce si ve svém pádu výrazně polepšil: zůstala mu totiž „politická“ funkce v dozorčí radě České konsolidační agentury (ČKA) a za ni teď bude pobírat zhruba tři sta tisíc měsíčně – více než trojnásobek dosavadního platu. Třikrát na okraj Marek Pokorný, Jiří Sobota Hranický výrobce televizorů Philips, kterého bývalý premiér Miloš Zeman vydával za ukázkový příklad prospěšnosti podpory zahraničních investic, v pátek oznámil, že v Česku zastavuje výrobu a jeho mateřská firma LG Philips Displays požádala o ochranu před věřiteli. Svatý otec chce autorské honoráře Luboš Palata Rozhodnutí Benedikta XVI. vybírat „desátky“ za citaci svých výroků vyvolalo bouři. Je to pochopitelné: jde o byznys, v němž se vedle peněz točí i velké city. Vláda se chystá zavřít Lety Marek Švehla Nedávná demonstrace neonacistů v Letech u Písku bude mít pro velký úspěch pokračování. Ve stejných kulisách, jen s jinými aktéry: po dlouhém váhání má vláda na stole první, do důsledku dotažený plán, jak zavřít problémový prasečák.
Domov
Připomeňme si Jan Kovalík Známý elegán, průkopník pánských deodorantů a oblíbený fotbalový trenér František Straka obsadil po novém roce definitivně místo jedničky na karlovarské kandidátce křesťanských demokratů, boj o voliče může začít. Magický hrnek nad Prahou Silvie Lauder Pražský Kongresový palác je zahalen do mrazivé šedivé ranní inverze, není vidět ani Pražský hrad na druhé straně města. Uvnitř paláce však na plakátech, stěnách, nařasených kokardách v klopách politiků, stravenkách na oběd, na sukýnkách hostesek, na růžích svázaných do obřích pugétů září hřejivá oranžová. Jak pražská kultura ke štěstí přišla Jaroslav Pašmik Praha dala umělcům historicky největší množství peněz a rozdělila je způsobem, o kterém se jim zatím ani nesnilo. Tudy tekly jedy Jáchym Topol Kolem Labe stále vládne smutek. Z kolínské Draslovky unikl 9. ledna kyanid a několik dní zabíjel ryby. Jedná se o největší poříční katastrofu posledních desetiletí. V šoku ze selhání Draslovky je celý kraj. Mein Gott, dostali Mrázka Jaroslav Spurný Může to být obyčejná gangsterská vražda, vyřizování účtů v podsvětí. Vůbec by to nebylo překvapivé. Za posledních patnáct let zažil podnikatel František Mrázek (48) desítku podobných násilných a nevysvětlených úmrtí mezi svými přáteli, obchodními partnery, ale i těmi, kteří jeho obchodní aktivity vyšetřovali.
Komentáře
Zima podle Fabiána Zbyněk Petráček Fabiánská zima. Dnes už ten výraz neřekne asi nikomu nic. Přitom právě takovou zimu máme za sebou. Svatý Fabián, zimy pán. O svatém Fabiánu bez kožichu ani ránu. Fabiánské mrazy málokdy schází. Kladné body pro Béma Jaroslav Pašmik Je Pavel Bém úspěšný primátor hlavního města nebo ne? Mohl by být příkladem pro ostatní? Co tady po něm zbude, pokud nebude letos znovu zvolen? Na podobné bilanční úvahy přichází čas právě nyní. Google prodal duši Petr Třešňák Po jednání s Čínou vyhlásil nejpopulárnější internetový vyhledavač novou politiku: Všechny informace jsou si rovny, jen některé jsou si rovnější. Říká se, že komunismus ve východní Evropě porazila kopírka. Americký vynález. Šafr jde z vily vyvolených Marek Švehla Je pravda, že lidé méně čtou noviny, zvláště ty seriózní. Jen za poslední rok jsme se ale mohli například na skandálech v sociální demokracii přesvědčit, jak moc je potřeba s novináři z tištěných médií i v Česku počítat. Ve hvězdách Zbyněk Petráček Mohl špičkový sportovec ve 30. letech v Německu reprezentovat svou vlastní individualitu, nebo musel být nevyhnutelně ztotožňován s nacistickou třetí říší? Vzpomeň si na Goldu, Íráne Zbyněk Petráček, Amir Oren První zemí na světě, která bombardovala jaderný reaktor, byl Írán. V říjnu 1980 stíhačky íránského letectva vyslané ájatolláhem Chomejním zaútočily na irácký jaderný reaktor poblíž Bagdádu.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte