0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Ekonomika28. 1. 20063 minuty

Třikrát na okraj

Hranický výrobce televizorů Philips, kterého bývalý premiér Miloš Zeman vydával za ukázkový příklad prospěšnosti podpory zahraničních investic, v pátek oznámil, že v Česku zastavuje výrobu a jeho mateřská firma LG Philips Displays požádala o ochranu před věřiteli.

Fotografie: Miloši, končíme. (Šéf Philipsu Kleisterlee.) Foto Profimedia.cz / AFP • Autor: Respekt
Fotografie: Miloši, končíme. (Šéf Philipsu Kleisterlee.) Foto Profimedia.cz / AFP
Fotografie: Miloši, končíme. (Šéf Philipsu Kleisterlee.) Foto Profimedia.cz / AFP • Autor: Respekt

Hranický výrobce televizorů Philips, kterého bývalý premiér Miloš Zeman vydával za ukázkový příklad prospěšnosti podpory zahraničních investic, v pátek oznámil, že v Česku zastavuje výrobu a jeho mateřská firma LG Philips Displays požádala o ochranu před věřiteli. Zatím sice ještě není jisté, zda se výroba v Hranicích přece jen v omezené míře nerozjede (koncern pouze oznámil, že zredukuje své celosvětové kapacity o 15 procent), CzechInvest, který na přilákání firmy vynaložil více než miliardu korun z kapes daňových poplatníků, ale již prohlásil, že i přes uvedené pobídky stát na investici vydělal – na podpoře v nezaměstnanosti by prý zaplatil víc, než kolik činily dosud pobídky. Těžko to zatím ověřit na přesných číslech, takže první dojem z hranického pádu je jasný: se vzpomínkou na nedávné terorizování lidí odmítajících prodat svou půdu pro fabriku Hyundai (a ostatně i dříve pro Philips) se nelze než ptát, zda to přece jen s podporami a podlézáním potenciálním investorům nepřeháníme.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Dobrá zpráva pro euroskeptiky: kvůli rozbití Evropské unie nemusíte hnout prstem. Všechnu práci za vás odvedou ministři údajně proevropských vlád. Budou-li o každé prkotině opakovaně vyjednávat způsobem, jaký předvedli šéfové resortů financí minulý týden, nebudou se modré vlajky s hvězdami třepotat na vládních budovách dlouho.

Všichni už víme, že vyhrožování vetem kvůli…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc