0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Domov28. 1. 20063 minuty

Připomeňme si

Známý elegán, průkopník pánských deodorantů a oblíbený fotbalový trenér František Straka obsadil po novém roce definitivně místo jedničky na karlovarské kandidátce křesťanských demokratů, boj o voliče může začít.

Fotografie: A co až bude válka? Foto ČTK • Autor: Respekt
Fotografie: A co až bude válka? Foto ČTK • Autor: Respekt

Známý elegán, průkopník pánských deodorantů a oblíbený fotbalový trenér František Straka obsadil po novém roce definitivně místo jedničky na karlovarské kandidátce křesťanských demokratů, boj o voliče může začít. Jenže je tu zádrhel. Lidovecký tahoun stále nemá jasno, jestli se bude moci voleb nakonec zúčastnit.

František Straka odešel před lety z tehdejšího komunistického Československa pracovat do západního Německa a po čase se stal německým občanem. Dnes potřebuje pro vstup do politiky získat zpět české občanství. Zdejší zákon ale nedovoluje, aby český pas vlastnil člověk, který je zároveň občanem jiného státu. Straka se však své německé příslušnosti zříci nechce. „Pokud půjde o to volit mezi politikou a německým pasem, vzdám politiku,“ říká. Požádal proto ministerstvo vnitra už před časem o výjimku, aby mohl být zároveň českým i německým občanem. I když úředníci na vnitru stále ještě nerozhodli, volby se blíží a lidovci se svou populární jedničkou počítají. Co se stane, když vnitro řekne Strakovi ne?

„Jsme přesvědčeni, že k tomu nedojde, pan Straka splnil všechny podmínky udělení výjimky a nejsou důvody ji neudělit,“ říká šéf lidovců Miroslav Kalousek. „Naopak, kdyby výjimku nedostal, bylo by to na pováženou,“ doplňuje stranický mluvčí Ondřej Jakob. Běžného uchazeče o „strakovskou“ výjimku musí tahle jistota překvapit. Svolení ke dvojímu…

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc