Reklama
 
v04.gif

2006/4

Koupit vydání
v03.gif Vydání 15.–22. 1. 2006 v05.gif Vydání 29. 1. – 5. 2. 2006
Editorial
Editorial Marek Švehla Vážené čtenářky, vážení čtenáři, před časem jsem vás informoval, že Respekt podal protest Jiřímu Paroubkovi proti tomu, že jeho úřad dovolil na tiskové konferenci s čínským premiérem klást otázky jen předem vybraným novinářům.
Diskuse
Křesťanství spíše ničilo Zdeněk Zacpal Tomáš Halík v článku Křesťané mají úkol (Respekt č. 51/2005) vyzvedává Evropu za to, že během staletí své historie dospěla ke zdravě vyváženému a vzájemně se korigujícímu poměru křesťanství a sekularizace či náboženství a laicity. Zlovolné instrukce nenajdeme všude Zdeněk Zacpal Je velký rozdíl v míře násilí jednotlivých směrů a ve faktu, že vrcholní představitelé jen některých z nich plodili a používali církevní texty či instrukce neuznávající svobodu svědomí a vyzývající k násilí, zabíjení. Nejsou jednoduše dobrá a zlá náboženství Tomáš Halík Rád bych přijal stať Z. Zacpala jako doplňující poznámku ke svému článku, protože řadu jeho vývodů sdílím, pouze se domnívám, že polemické zahrocení jeho textu je nedorozumění...
Zahraničí
Japonská touha po muži Jiří Sobota Japonsko bude mít císařovnu. Ne hned, ale i tak je to společenský otřes. Japonský předseda vlády Džuničiró Koizumi slíbil předložit parlamentu ke schválení zákon, který má změnit pravidla následnictví a umožnit výstup na posvátný trůn také ženám. Španělská láska k jednotě Jiří Sobota Ve Španělsku se ozvaly staré běsy. Dnes již bývalý generál José Mena Aguado vystoupil krátce po Novém roce veřejně s prohlášením, že se armáda obává o zachování celistvosti země. Polsko podle Kaczynských Luboš Palata Rivalita nejsilnějších stran zavedla Varšavu do nejtěžší politické krize za posledních patnáct let.</ Dalajlamův omyl Lubomír Sklenka Tibet zmizel. Západní politici už o něm nemluví. A zavinil to svou smířlivou politikou dalajlama. Takové hlasy se dnes ozývají uvnitř tibetského exilu usídleného v Indii. Dalajlamovi vyrůstá politická opozice, která může svým přístupem svět hodně překvapit. Jak oddálit bombu Zbyněk Petráček Británie, Francie a Německo přiznávají, že jejich více než dvouleté rozhovory s Íránem zkolabovaly. Vyjednávání mělo zastavit íránský program jaderných zbraní a bylo navrženo jako alternativa vůči americké myšlence sankcí za to, že Teherán porušuje Smlouvu o nešíření jaderných zbraní.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper V nižborských sklárnách zahájili výrobu letošních Českých lvů. Kabinet rozhodl, že mladí čeští manželé budou od státu dostávat výhodnou půjčku 150 tisíc korun na modernizaci svého bytu či domu.
Scéna
Mimochodem Viktor Šlajchrt Co se týče oblékání, musím přiznat, že jsem se celý život choval nekorektně k růžové. Muži ji nevpouštěli do svých šatníků, neboť věděli už z dětských anekdot, že patří k holčičkám. V malířství naopak růžovou vysoce ctím. Co se děje ve světě Radovan Holub Současná situace švýcarského filmu připomíná hrdinku z nového &ndash; a velmi dobrého &ndash; filmu Sněhurka. Dívka z lepší rodiny Nico touží po čisté lásce, ale okolnosti ji donutí k prostituci. Kulturní tip Jan Kovalík Filmoví fanoušci budou moci od čtvrtka v Praze ochutnat to nejlepší z evropské filmové produkce. V kinech Aero a Světozor proběhne 13. ročník Dnů evropského filmu. Organizátoři servírují čtyřicet filmů, z nichž žádný není starší než čtyři roky. Televize Petr Třešňák Zajímavé dokumenty a filmy pro tento týden. Knihy Viktor Šlajchrt Knižní tituly, které byste si neměli nechat ujít. Hudba Jaroslav Pašmik Ta nejlepší hudba pro tento týden.
Kultura
Konec lobbisty Abramoffa Daniel Anýž Ve Washingtonu bývá po Vánocích klid. Letos není. Pulzuje tu největší politický a korupční skandál posledních desetiletí. Republikáni jsou v těžké defenzivě, kariéra šéfa jejich poslanců Toma DeLaye je v troskách.
Literatura
Zemřel spisovatel Philip Roth Hana Ulmanová Jako vydavatel východoevropských autorů významně přispěl k propagaci české literatury
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Civilizace
Poslední z velkých prezidentů Ondřej Matějka Jedním z důvodů neutuchajícího zájmu o Mitterrandovu postavu je jeho záhadnost a charakterová dvojznačnost. Kaleidoskop Jan Stejskal Podpisem Maďarska vstoupila 4. ledna v platnost tzv. Karpatská úmluva, jejímž hlavním cílem je zachování krajiny, biologické rozmanitosti a kulturního dědictví Karpat. Šance pro padesát žen František Púry, Petra Vitoušová Oběti domácího násilí mají šanci, že se dostanou z bludného kruhu bití či psychického týrání. V Senátu totiž čeká návrh zákona, který konečně umožňuje policii vykázat pachatele opakovaného násilí na několik dní z domu.
Rozhovory
Oni mluví s horami a rozumějí větru Ondřej Kundra Olga Vilímková (1960) po studiu na filozofické fakultě v Praze (francouzština-čeština) působila jako učitelka. V roce 2001 odjela do Peru, kde rok učila děti horských indiánů (své zkušenosti popsala v knize &bdquo;Učitelkou v Peru&ldquo;).
Téma
LSD &ndash; dobrá droga žije Petr Třešňák, Jan Kovalík Byl to vynález, o kterém se skládaly písně a psaly romány. Pak strašidlo, co zahubí vaše děti. A dnes? Ze Švýcarska, kde se před týdnem konala velká sešlost odborníků, k nám doléhá volání &ndash; průzkum lidského vědomí pomocí halucinogenů musí znovu začít.
Ekonomika
Palestinské hospodářství Filip Moravec Palestinská ekonomika se pomalu vzpamatovává ze čtyř let intifády al-Aksá. Zatímco na Západním břehu Jordánu se dá život označit za poměrně snesitelný, životní úroveň v pásmu Gazy se pohybuje na hranicích představivosti běžného obyvatele západní Evropy. Třikrát na okraj Marek Pokorný, Marek Švehla Čtyři a půl miliardy korun. To je předběžný hrubý zisk českých zemědělců v loňském roce. Číslo se bude ještě zpřesňovat, nicméně je jasné, že zemědělci na vstupu do Evropské unie jednoznačně vydělali. Větrník, příroda a ČEZ Miroslav Kundrata Naše elektrárenská společnost se už nějaký čas v reklamě chlubí rozvojem obnovitelných zdrojů energie. Její činy však mluví jinak. Češi předstihli Portugalce Petr Fischer Po celá 90. léta novináři s oblibou přepočítávali, jak se žije v České republice ve srovnání se zbytkem Evropy. Mezi grafy a tabulkami se řešila prestižní otázka, kdy už Češi ekonomicky doženou západní země.
Domov
Připomeňme si Jaroslav Spurný Déj&#224; vu. Už to tu bylo, nebo spíš &ndash; už je to tu zase. To je první dojem ze zprávy o výběrové soutěži na historicky největší nákup české armády, třicetimiliardovou zakázku na obrněné vozy. Fučíkovi chtějí vzhůru Jáchym Topol Nakrátko ostříhaná Zuzana Kárová se svými pevnými botami, batůžkem a šusťákovou bundou vypadá jako průzkumnice z džungle. A jejím terénem také džungle je. Rathova nová oběť ve stínu lékáren Kateřina Mahdalová Země se otřásá sporem o zdravotní reformu, lékárny jdou do stávky a politici oznámili horor: první pacienti už tady čekají na smrt bez léků na bolest. Země usměvavých úředníků Silvie Lauder Znáte to &ndash; přijdete na úřad, bloudíte mezi kancelářemi, a když nemáte štěstí, narazíte na nerudného úředníka, který se zrovna špatně vyspal. Příběh, který se může stát všem Jan Kovalík Uplynulo čtvrt roku a zase je to tady: vyúčtování elektřiny s nedoplatkem. Přestože moje lednička a televize jsou stále stejné, zkonzumovaly oproti minulému čtvrtletí čtyřikrát víc elektřiny. Mlynář musí pykat Jaroslav Spurný Návrh žaloby toužící poslat bývalého ministra informatiky Vladimíra Mlynáře až na tři roky do basy za některá rozhodnutí ve funkci vypadá na první pohled přísně, ale impozantně. Podíváme-li se ale pozorněji, mění se &bdquo;případ Mlynář&ldquo; z uklidňující zprávy v balík plný výbušných otázek.
Komentáře
Všechen smutek live Marek Švehla Originální česká reality show s gorilami v kleci skončila a autorům je třeba pogratulovat. Dozvěděli jsme se důležité informace, které by stálo za to si někam poznamenat. Díky kamerám umístěným do gorilího výběhu jsme se skutečně přesvědčili, jak málo se tihle lidoopi liší od lidí. Nechutný Zahradil Petr Třešňák O Letech u Písku už bylo napsáno dost slov na to, aby měl člověk zábrany přidávat další. Ale věci běží tak, že mlčet nejde. Tahanice o neonacistický &bdquo;pomník&ldquo; obětem koncentráku v Letech dostala nadějnější kontury. Pro spojence, nebo pro vlast Zbyněk Petráček Jednali němečtí agenti správně, když v Iráku pomáhali Američanům? To je otázka pro vyšetřovací komisi i pro nás. Vlaky, to zní hrdě Marek Švehla Pokud by chtěli Češi poučit svět ze svých transformačních chyb, může být &bdquo;reforma&ldquo; Českých drah, největšího podniku v zemi, jedním z hlavních kandidátů. Ve hvězdách Zbyněk Petráček Vidím neviditelné. Tak zněl jeden ze sloganů kapitalismu odstartovavšího v Česku právě před patnácti lety. Neviditelná ruka trhu a spontánní tvorby cen se totiž brzy viditelně projevila na síti obchodů a služeb všeho druhu, posléze se změnila i tvář našich měst &ndash; zatímco viditelné kiksy přišly na řadu až později. Balkán před novou šancí Matyáš Zrno Klid a prosperita v Evropě nejsou možné bez klidu na Balkáně, zní jedna známá poučka. Přitom ještě před několika lety se ostřelovaly sarajevské ulice, pak vypalovaly domy v Kosovu a pak padaly bomby na Bělehrad.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte