Reklama
 
v03.gif

2006/3

Koupit vydání
v02.gif Vydání 8.–15. 1. 2006 v04.gif Vydání 22.–29. 1. 2006
Editorial
Editorial Marek Švehla Vážené dámy, vážení pánové, česká média (Respekt nevyjímaje) si všímají poslanců obvykle jako lidí, kteří pořád zabírají nějaké nové baráky, nedokážou si koupit lístek do tramvaje, a proto ji musí mít zadarmo, a o zákonech hlasují podle všelijakých našeptávačů.
Diskuse
S klimatem je problém Klára Sutlovičová Zásluhy Václava Cílka o popularizaci vědy jsou jistě nesporné, o to víc pak překvapí způsob, jakým nakládá s klimatologií. Hlavně něco dělat Klára Sutlovičová S doktorem Cílkem se zjevně shodneme v hlavním bodě: při „dobrém managementu“ se i klimatické změny dají zvládnout. Třetí světová válka se bude týkat klimatu Václav Cílek Myslím, že to byl G. W. F. Hegel, který se domníval, že každá generace a každá doba má nějaký úkol. Řekl bych, že hlavním úkolem minulého století, ve kterém se odehrály dvě světové války, byl boj proti jednoznačnému zlu.
Zahraničí
...a Moldavsko stále bez plynu Jiří Sobota V Kišiněvě stydne topení v domácnostech. Zatímco spor o cenu dodávek plynu mezi Ruskem a Ukrajinou se k úlevě evropských zemí podařilo rychle zažehnat, kohouty do Moldavska zůstávají stále zatažené. Evropa bez ústavy... Jiří Sobota Rakušané překvapili v prvních týdnech svého evropského prezidentství, když se pustili do oživování debaty o evropské ústavě. Toryové jdou zase do módy Jiří Sobota „V lidském životě jde o víc než o vydělávání a utrácení peněz. Musíme se věnovat kvalitě potravin, které vkládáme do úst svým dětem, kvalitě ovzduší, které dýchají, kvalitě škol, do kterých chodí, a kvalitě dopravního systému, který je do nich odveze.“ Chilský zázrak pro všechny Markéta Pilátová Je půl osmé, v kuchyni voní káva a děti si berou na stole přichystané svačiny. Zvoní telefon. Chilská ministryně obrany Michelle Bacheletová po chvíli pokládá sluchátko a její rozradostněné oči se střetnou s vyčítavými dětskými kukadly dcerky. Izraelské období nejistoty Zbyněk Petráček Ariel Šaron založil novou izraelskou stranu Vpřed. Vzápětí vyrazil do voleb s tím, že dá Izraeli stálé hranice, za nimiž vznikne palestinský stát.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Téma
Ministři jako Al Capone Jaroslav Spurný Před poslaneckou komisí vyšetřující privatizaci strategické firmy Unipetrol se v těchto dnech odehrává mimořádně zajímavé divadlo.
Domov
Připomeňme si Marek Pokorný Loni touto dobou se na autobusové lince Praha–Liberec stal malý zázrak: cena jízdenek klesla o třetinu ze 78 korun pod šedesát, staré rozkodrcané a často nevytopené Karosy vystřídaly mnohem prostornější autobusy značek Mercedes a Man a na palubu kromě šoférů nastoupily usměvavé hostesky roznášející kávu či koblihy zdarma. Úterý? Tak to nejsme v Belgii Silvie Lauder Doma o nich není moc slyšet, ale každý den spolurozhodují o Evropě. Čtyřiadvacet českých europoslanců. Jeli jsme se podívat, co dělají a jak se jim v parlamentu žije. Den, kdy nás objala ruka trhu Marek Pokorný Pohádka o tom, jak Václav Klaus bojoval proti disidentům, třetím cestám a diktatuře Rolling Stones. Štěstí milionářů z Nošovic Jáchym Topol Silnice, kolem ní domy, auto projede jen občas. Sněhu je tu dva metry, mezi závějemi síť zledovatělých chodníčků. Je mráz, svítí slunce, ze střech visí rampouchy jak v pohádce. Se španělským ptáčkem na věčné časy Silvie Lauder Komunisté v sobotu vybírali volebního lídra v Praze. Toto je krátký pohled do nitra současné KSČM. Praha se probouzí do studené inverze. Češi se dluhů nebojí Marek Pokorný Zadlužení českých domácností dosáhlo koncem loňského roku rekordní úrovně 400 miliard korun, psychologové upozornili, že jejich péči kvůli neschopnosti splácet potřebuje stále více lidí a nečekaný apel přišel i ze strany církve.
Komentáře
Prezident, vlast, Lety Petr Třešňák Extremistická Národní strana se chystá postavit v Letech u Písku balvan, na němž se kolemjdoucí dočtou, že zde za války nestál žádný koncentrační tábor. Když se kácí les, lítají pacienti Petr Holub Kam tedy naše zdravotnictví povede? Tak zní logická otázka, odpověď však od něho nečekejme. Rath má pro svůj vzestup jednoduchou a účinnou metodu. Němci uklidnili Goliáše Tomáš Klvaňa Páteční návštěva Angely Merkelové v Bílém domě, její první v úřadu německé kancléřky, nemohla být rozdílnější než podobná setkání Gerharda Schrödera. Ve hvězdách Martin Kontra Před pár lety se členové pražského spolku Auto*mat bojující proti stále většímu ovládnutí města osobními auty rozhodli provést jednoduchou pouliční akci. Střední Evropa si líže rány Luboš Palata Česká společnost za hledání třetí cesty při obnově normálního ekonomického prostředí zaplatila vysokou cenu, jejíž úroky splácíme dodnes.
Rozhovory
Možná to je na generace Petr Třešňák, Jiří Zemánek Johannes Heimrath (1953) se po studiu na hudební akademii v Salzburku věnoval hře na historickou loutnu, středověké hudbě a hře na gongy; dnes komponuje a hraje současnou hudbu ve skupině Now!.
Kultura
Jsi Gándhí, tak vládni Marek Švehla Ještě nikdy nebyly naše vztahy tak dobré jako teď, chlubí se poslední dobou podezřele často politici při návštěvě nějaké země. Nic proti tomu, byť totéž patrně budeme muset vyslechnout i tento týden, až si bude Jiří Paroubek v Indii chladit pusu po tamním kari.
Civilizace
Evropa dobývá vesmír Antonín Vítek Starý kontinent vyslal na nebe družici jako předvoj velkého snu: dohnat v kosmu Ameriku a Rusko. Kaleidoskop Zdeněk Lukeš Agilní spolek Obecní dům Brno připravil další zdařilé publikace, mapující osobnosti tamní architektonické scény. Tentokrát představuje tvorbu současného projektanta a pedagoga Viktora Rudiše (*1927). Proč vědci podvádějí Pavel Jungwirth Proč někteří vědci riskují ztrátu dobré pověsti a falšují své objevy či vynálezy? Tak se určitě většina veřejnosti ptala ve chvíli, kdy se provalilo, že nedávný úžasný objev při výzkumu kmenových buněk je vlastně obrovský podvod.
Ekonomika
Otesánek ČEZ Miroslav Zajíček Vypadá to impozantně: ČEZ čeká za loňský rok rekordní zisk kolem 16 miliard, hodnota jeho akcií vzrostla na rekordní úroveň 770 korun za akcii a současný šéf Martin Roman se minulý týden v Hospodářských novinách pochválil, že za pouhý rok zvedl hodnotu firmy o neuvěřitelných 147 miliard korun.
Scéna
Co se děje ve světě Markéta Pilátová Dokáže si český televizní divák představit telenovelu o tom, kterak se tatíček Masaryk poprvé, podruhé či potřetí zamiloval? A také o tom, jak jeho sestřenice pracovala v nevěstinci jako tanečnice a jejího milého zastřelil zlý latifundista? Mimochodem Tereza Brdečková Pokud by si někdo chtěl rozšířit znalosti o Anthony Hopkinsovi, může navštívit české oficiální stránky filmu Důkaz. Divadlo Jaroslav Pašmik To nejlepší z divadel pro tento týden. Knihy Viktor Šlajchrt Knižní tituly, které byste si neměli nechat ujít. Televize Petr Třešňák Zajímavé dokumenty a filmy pro tento týden. Kulturní tip Jaroslav Pašmik Po letech relativní stagnace se česká hudební scéna prudce rozvíjí. Nastupuje nová generace a s ní nové styly i nová média, která hudební realitu reflektují.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Mráz vyhnal z ulic bezdomovce. Lidé na celém světě se modlili za přežití izraelského premiéra Ariela Šarona, kterého zasáhla mrtvice. Pod žlutými prapory a obrazy císaře pána táhli Prahou monarchisté. Zadlužení státu vzrostlo na 700 miliard korun.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte