0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentáře14. 1. 20063 minuty

Prezident, vlast, Lety

Extremistická Národní strana se chystá postavit v Letech u Písku balvan, na němž se kolemjdoucí dočtou, že zde za války nestál žádný koncentrační tábor.

tresnak • Autor: Respekt

Extremistická Národní strana se chystá postavit v Letech u Písku balvan, na němž se kolemjdoucí dočtou, že zde za války nestál žádný koncentrační tábor. Jsou to neonacisté a ministr vnitra, starosta Let i vládní zmocněnec pro lidská práva říkají, že něco podobného nedopustí, mohli bychom se uklidňovat. Ke klidu ale mnoho důvodů není. Památka obětí romského holocaustu se v poslední době dočkala nejhoršího pohrdání od listopadu 1989 a vyhlídky na zlepšení nejsou valné.

Samozřejmě, že ze strany nacionalistů jde o chladný kalkul, který jim má přinést hlavně publicitu před letošními volbami – ne náhodou instalaci svého památníku ohlásili souběžně se spuštěním internetového rádia Vlast. Nápad se ale nezrodil jen tak náhodou. O Letech a nutnosti odstranit prasečák se mluví přes deset let, loni v létě však padlo jedno zásadní tabu. Prezident Václav Klaus v touze demonstrovat co nejsilněji své antievropanství po kritice Evropského parlamentu popřel, že by se na tom místě dělo něco zvlášť strašného: úřady zde prostě jen shromáždily osoby štítící se práce a ty pak umíraly na tyfus. Rozhodně žádný koncentrák. Stejně smýšlejícího europoslance Miloslava Ransdorfa (jenž je na rozdíl od prezidenta trestně odpovědný) pak za tytéž výroky policie odmítla stíhat. Popírání holocaustu dostalo zelenou a není divu, že do prezidentem otevřených dveří vrazili extremisté a navrhují Klausův objev vytesat do kamene, aby tak překřičeli pravdu – že totiž v Letech Češi na německou objednávku pomáhali vyhlazovat Romy.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Takže tvrdí-li dnes oficiální autority, že hanbu s neonacistickým „pomníkem“ nedopustí, není jasné, kde berou tu jistotu. Budou-li národovci chytří a namísto obecních pozemků se pokusí najít v Letech soukromou půdu, můžeme očekávat ostudné přetahování o to, jestli je možné šlápnout na cizí hroudu a jejich zlopamátník odstranit. Co tedy s tím? Léky jsou známé. Zaprvé by se měl probudit prezident Klaus, uvědomit si, že se svými výroky o Letech zařadil mezi kriminálníky, a odvolat je. Stejně tak policie by bez ohledu na předchozí neúspěch s Ransdorfem měla předáky Národní strany pozavírat do vazby jako Rakušané Davida Irvinga a se vší vážností vyšetřit jejich zločin.

Nic z toho bohužel není příliš reálné a kauza Lety tak pravděpodobně končí mimořádně tristně: slib premiéra Paroubka zbourat konečně prasečák a postavit zavražděným Romům památník pomalu vyšuměl do ztracena a nedá se očekávat, že po tolika neúspěších by si s ním nějaká další vláda pálila prsty. Hlavní slovo v debatě si berou rasisté a na obzoru se rýsuje chmurná vyhlídka: zatímco ještě včera jsme se bavili o tom, jak obětem naší lhostejnosti a zášti postavit památník, zítra se možná budeme dohadovat, jak odstranit „monument“, který na ně plive špínu.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].