Reklama
 
v02.gif

2006/2

Koupit vydání
v01.gif Vydání 1.–8. 1. 2006 v03.gif Vydání 15.–22. 1. 2006
Editorial
Editorial Marek Švehla Vážené čtenářky, vážení čtenáři, ve druhém letošním čísle tiskneme článek předního světového ekonoma Jeffreyho Sachse, který na naše pozvání píše o bilanci loňského zájmu bohatého světa o problémy Afriky.
Civilizace
Akce Boháček, Praha 6. 1. 1977 Radek Schovánek, Petr Blažek Autentický záznam agentů Státní bezpečnosti z prvního sledování prvních signatářů Charty 77. Kaleidoskop Jaroslav Petr V mořských hlubinách probíhá nepozorovaný masakr. Jeho obětí se stávají hlubinné ryby. Zjistili to vědci z Memorial University v kanadském St. John’s. Vznik Charty 77 očima StB Radek Schovánek, Petr Blažek V nedávno publikovaných pamětech Pavel Kohout poprvé i se jmény aktérů popsal způsob, jakým Prohlášení Charty 77 dostal na první stránky západních deníků.
Zahraničí
Andamany rok poté Zbyněk Petráček V době, kdy se světová média věnovala roční bilanci následků tsunami v Indickém oceánu, unikl obecné pozornosti osud obyvatel dvou hodně postižených souostroví &ndash; indických Nikobar a Andaman. Kaviáru odzvonilo Zbyněk Petráček Labužníci budou mít smůlu. Mezinárodní organizace pro obchod s ohroženými druhy (CITES, pod hlavičkou OSN, celkem 169 států) zastavila mezinárodní obchod s pravým kaviárem z jesetera. Cena za urážku Muhammada Daniela Vrbová Evropská &bdquo;kulturní válka&ldquo; pokračuje v Dánsku. Nemůžeme snad karikovat Proroka, když se ve zdejších mešitách káže nenávist proti nám?</ Rodí se staronová vláda Zora Hesová První parlamentní volby ve svéprávném Iráku s vlastní ústavou? Tak to musí být něco, zněl obecný názor před 15. prosincem. Plyn jako odměna i trest Bohdan Kopčák Kyjev a Moskva našly kompromisní řešení a schválily dohodu o nové ceně za zemní plyn. Kdo tahal v rusko-ukrajinském sporu za kratší konec? Kdo ustoupil a kdo prosadil svou?
Komentáře
Limity premiéra Erik Tabery Od Jiřího Paroubka přišla opravdu dobrá zpráva. Premiér totiž oznámil, že chce, aby o prolomení limitů těžby uhlí na Mostecku rozhodli sami Severočeši v referendu. Celebrita Pitr Marek Pokorný Co je nejdůležitější domácí událostí počátku roku? A kdo je zdejší největší celebrita? Bezesporu spolumajitel Setuzy Tomáš Pitr a jeho ostře sledovaný návrat z novoročního lyžování do Česka. Buldozer odešel Zbyněk Petráček Zemřel Ariel Šaron, jeden z posledních politiků generace zakladatelů židovského státu. Posledních osm let byl v kómatu. Evropa v poživačné pasti Jiří Sobota Ať se to vezme z kterékoli strany, nevypadá to příliš růžově. Evropské země zažily na přelomu roku menší psychický otřes, když jim kvůli sporu Ruska s Ukrajinou začal uprostřed novoročních mrazů klesat v potrubí tlak zemního plynu. Ve hvězdách Petr Třešňák &bdquo;Stal se astronomický zázrak. První jarní den přišel letos o dva měsíce dříve než obvykle,&ldquo; napsal disident a novinář Jiří Ruml poté, co se vrátil domů z pohřbu Jaroslava Seiferta. Pomoci mohou i Češi Jeffrey Sachs Jestli byl na mezinárodní scéně uplynulý rok obdobím diplomacie, musí být rok 2006 dobou činů. V loňském roce se hodně mluvilo o ukončení extrémní chudoby.
Scéna
Co se děje ve světě Petr Třešňák Ve městě Seattle se před nějakými patnácti lety zrodila poslední divoká vlna rokenrolu, jíž svět vděčí za kapely jako Nirvana, Pearl Jam nebo Soundgarden. Mimochodem Viktor Šlajchrt Zápasy občas dopadají nerozhodně, zatímco závody mívají jediného vítěze. Více než padesátiletá historie soutěže Turné čtyř můstků ve skocích na lyžích nepamatuje, aby v čele stanuli dva borci s naprosto totožným výsledkem. Kulturní tip Petr Třešňák Projekt 100 znamená každoročně oživení nabídky biografů. Ať už filmovou klasiku nebo novinky, vždy se Asociace českých filmových klubů snaží uvádět do zdejší chudé distribuce hodnotná a nadčasová díla. Hudba Jaroslav Pašmik Ta nejlepší hudba pro tento týden. Televize Petr Třešňák Zajímavé dokumenty a filmy pro tento týden. Knihy Viktor Šlajchrt Knižní tituly, které byste si neměli nechat ujít.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper V moravskobudějovické léčebně dlouhodobě nemocných zemřela nejstarší česká občanka Františka Novotná (108). Zemí prošli tři králové Kašpar, Melichar a Baltazar. V obchodech začaly novoroční výprodeje.
Kultura
Sístání volá k rozumu Zora Hesová Slyšíme-li slovo ájatolláh, většina lidí si představí jméno Chomejní, hrozbu islamistické revoluce v Íránu a jejích důsledků. Ale nesmíme házet do jednoho pytle.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Diskuse
Byla sojka bonzačka? Respekt Před koncem roku v Respektu vyšel článek Petra Třešňáka o Krkonošských pohádkách. Na internetu jsme čtenářům nabídli otázku: K narozeninám televizního Večerníčku volili diváci svůj nejoblíbenější.
Rozhovory
Myslím, že dluh projídáme Erik Tabery Guvernér České národní banky Zdeněk Tůma se narodil v roce 1960 v Českých Budějovicích. Po studiu na Vysoké škole ekonomické v Praze pracoval na mateřské fakultě a v Prognostickém ústavu ČSAV.
Téma
Návštěva v pásmu zkázy Filip Moravec Ten malý, nevlídný a zoufale přelidněný proužek půdy už zase poutá pozornost celého světa. Doslova před chvílí odtud odešli izraelští osadníci a armáda a teď se v Gaze, zmítané chaosem a bídou, mají už za dva týdny konat volby.
Ekonomika
Co až nám zastaví plyn Marek Pokorný Krize v dodávkách plynu byla v polovině týdne zažehnána dohodou, kterou se zvýšila cena ropy pro Ukrajinu. Vznáší se tu ale přesto jedna otázka: Co se stane, pokud Rusko doopravdy zavře kohoutky? Třikrát na okraj Marek Pokorný, Zbyněk Petráček Vypadalo to, že by mohlo jít o zkoušku odvahy Ústavního soudu: Ten měl totiž minulý čtvrtek jednat o stížnosti poslanců ODS proti tzv. cukerným kvótám regulujícím, kolik smí který cukrovar prodat cukru. Ne(eko)logická daňová reforma Tereza Urbanová Tento měsíc čeká ministerstva financí a životního prostředí delikátní jednání. Šest měsíců před volbami budou totiž projednávat zavedení nové daně, přesněji řečeno detaily dlouho zmiňované ekologické daňové reformy. Hlavně neziskově, doktore Miroslav Zámečník Debata zastánců neziskových nemocnic nebo &bdquo;sjednocení&ldquo; podmínek zdravotního pojištění je jako přímý přenos Rádia Jerevan. Nese s sebou vzkaz, že co se dá v českém zdravotnictví ekonomicky ještě více &bdquo;zvorat&ldquo;, tak se také zvorá.
Domov
Připomeňme si Marek Pokorný Zemědělský intervenční fond na svých stránkách minulé pondělí nečekaně zveřejnil seznamy všech subjektů, které dostávají v Česku zemědělské dotace. Pád vyvážené televize Tereza Nosálková Rozruch kolem prosincového podezření, že dlouhé prsty premiéra smetly z veřejnoprávní obrazovky politický pořad, utichá. Bez obalu řečeno: příliš brzy. Vytrvalý reformátor levice oživil vládu Silvie Lauder Jiří Havel zná směr, chce šetřit a pozorovatelé v něm vidí naději. Pro nenápadného člověka s brýlemi a bradkou v růžolícím kulatém obličeji bylo ministerské jmenování na Pražském hradě minulé úterý jistě vrcholem dosavadní kariéry. Tři vraždy stačí, Uzunoglu Jaroslav Spurný Když Yekta Uzunoglu (52) povstane před pražským soudem a energicky mává svazkem dokumentů, trochu připomíná slavného románového advokáta Perryho Masona. Automobilový hu-hu koktejl Kateřina Mahdalová Irena Štojdlová každý den nedobrovolně cestuje nazpět časem. Ve svém bytě nedaleko pražského centra se znovu a znovu vrací do dob, kdy se v Česku běžně vyhlašovalo doporučení nevycházet ven kvůli jedovatému vzduchu. Paní Štojdlová totiž bydlí v pražské Legerově ulici a pod okny jí denně prosviští více než 100 tisíc aut.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte