Kultura•8. 1. 2006•6 minut
Třeštíkovou nejde vypnout
O většině filmů se dá říci, že kdyby nevznikly, nic by se nestalo, ale dokumentární cyklus Heleny Třeštíkové Manželské etudy by chyběl.
O většině filmů se dá říci, že kdyby nevznikly, nic by se nestalo, ale dokumentární cyklus Heleny Třeštíkové Manželské etudy by chyběl. Je to dnes nejambicióznější projekt České televize, unikátní svědectví o zmizelém světě reálného socialismu a pastech zbohatlického Česka. Vznikal celkem pětadvacet let. Autorka dvakrát šest roků natáčela všední události v několika českých rodinách a dovedla k dokonalosti zdánlivě nezúčastněnou pozorovací metodu. Výsledkem je znepokojivá šestidílná studie o manželství na pozadí politických proměn. Ukazuje hlavně, že ekonomický boom ani nejskvělejší politická změna samy o sobě nikomu nepřinesou spokojenost, že se lidé bez ohledu na míru inteligence a zkušenosti nedokážou vyhnout karambolům, vnitřní prázdnotě a opakování banálních chyb. Prostě doba se mění, lidé nikoliv.
Husákovi rodiče
Americký dokumentarista Frederick Wiseman kdysi popisoval USA prostřednictvím podobně nezúčastněných dokumentů o institucích: Obchodní dům, Soud, Nemocnice. Třeštíková charakterizuje pětadvacet let v Česku skrze životy šesti manželských párů. Na začátku jejího projektu stála náhoda. Koncem sedmdesátých let si Krátký film objednal film o stoupající rozvodovosti mladých rodin. Třeštíková, autorka sběrného snímku Zázrak o těhotenství a porodu, přišla s myšlenkou dlouhodobého sledování mladých novomanželských párů. Vytipovala je naslepo s pomocí matrikářky na prvním…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu