v01.gif

2006/1

Koupit vydání
v52.gif Vydání 26. 12. 2005 – 2. 1. 2006 v02.gif Vydání 8.–15. 1. 2006
Editorial
Editorial Marek Švehla Vážené dámy, vážení pánové, náš redakční kolektiv si vám dovoluje popřát hodně zdaru v roce 2006. Pokud jste nám poslali názor, kritiku, nebo dokonce chválu, velmi děkujeme, ohlas čtenářů je pro nás v každém případě důležitý.
Zahraničí
Norské ženy vpřed Zbyněk Petráček Na Nový rok začal v Norsku fungovat světový experiment. Tamní akciové firmy kotované na burze musí ve svých vedoucích grémiích zaměstnávat nejméně 40 % žen. Co dělala v Iráku? Zbyněk Petráček Kdykoli se dostane na svobodu rukojmí držené teroristy, bývá to důvodem k radosti – byť tato radost někdy překrývá ústupky únoscům. Dalajlama by se divil Karel Černý V Kalmycku, jediném buddhistickém regionu Evropy, si prezident neláme hlavu tím, že přesluhuje ústavní termín. Důležitější jsou vztahy s Kremlem. Jdi na východ, mladá ženo Viktorie van Deursen Stále více žen po celém světě opouští své domovy s cílem najít práci v zahraničí. Fenomén, kterému teoretikové začali přezdívat femmigrace. Srdce temnoty má ústavu Tomáš Lindner „Vždyť ani nevíme, co se v ústavě píše,“ smáli se před referendem horníci na východě Konga a o mnoho lépe na tom s informacemi nebyli ani studenti v metropoli Kinshase: „Je škoda, že musíme hlasovat o mystickém dokumentu, ale co nám zbývá,“ řekl agentuře AFP mladý právník Edouardin Mputu. Velký bratr ve Washingtonu Michal Sedláček George W. Bush se těsně před Vánoci ocitl opět pod palbou kritiky. Tentokrát pro tajné prezidentské nařízení, které umožnilo odposlechy a další formy dohledu nad americkými občany i návštěvníky USA podezřelými z terorismu, a to bez soudního souhlasu.
Scéna
Mimochodem Tereza Brdečková Za mého dětství bývali rodiče o Silvestru někde na flámu. Já jsem zatím doma poslouchala z rádia socialistické estrádní šprýmy, bylo mi velmi smutno a věřila jsem, že se někde beze mne odehrává úžasná slavnost. Co se děje ve světě Jan Kout Jen málokde na východě se stalo, že by budova symbolizující komunistickou totalitu byla po pádu železné opony zbořena a na jejím místě vyrostla kopie zámečku, který tu stával kdysi. Kulturní tip Viktor Šlajchrt Spojené státy nedávno opět rozhýbal spor mezi zastánci Charlese Darwina, podle nichž se lidstvo přirozeně vyvinulo z nižších forem života, a jeho odpůrci, kteří věří, že bylo stvořeno s nějakým inteligentním záměrem. Televize Petr Třešňák Zajímavé dokumenty a filmy pro tento týden. Film Petr Třešňák To nejlepší z filmů pro tento týden. Hudba Petr Třešňák Ta nejlepší hudba pro tento týden.
Kultura
Dzurindův finiš Luboš Palata Píše se květen 2000. V Praze na rohu Václavského náměstí poklusává skupinka postarších běžců. Vicepremiér Vladimír Špidla v teniskách, vytahaném tričku a červených plandajících trenýrkách, vedle něj trochu lépe vypadající Zemanův mluvčí, dnes europoslanec Libor Rouček, a ministr zdravotnictví Bohumil Fišer.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Diskuse
EU se škrábe z krize Jiří Pehe Někteří pozorovatelé a politici tvrdí, že EU prochází systémovou krizí, která nemá snadné řešení. Jiní zase vidí současné problémy jen jako jedno z mnoha klopýtnutí na dlouhé cestě.
Civilizace
Cesta za evropským snem Erik Tabery Zatímco Američané staví svůj sen na pracovní morálce, Evropané na kvalitě života. A v tom vidí Rifkin jeho největší přednost. Kaleidoskop Jan Stejskal Ač to ještě není jisté, hezký dárek pod stromeček nejspíš dostalo několik druhů živočichů, kterým se u nás moc nedaří. Až zčerná Arktida Václav Cílek Klimatická bilance roku 2005 je celkem dobře známa – jednalo se o jeden z nejteplejších roků od počátku instrumentálních měření, tedy zhruba za posledních 200 let, došlo v něm k největšímu počtu tropických bouří za posledních několik desetiletí a škody pojišťoven způsobené klimatem byly vůbec největší za celou pojišťovací dobu.
Minulý týden
Minulý rok Ivan Lamper Klimatologové zveřejnili zprávu, že rok 2005 překonal dosavadní rekord roku 1998 a stal se nejteplejším rokem známé historie. V Kojčicích padaly kroupy velké jako vejce.
Rozhovory
Modlím se, aby přišla nová generace Marek Švehla Jana Hybášková (40) se narodila v Praze, část dětství prožila v Alžírsku. Vystudovala arabistiku na FF UK, po převratu začala pracovat na ministerstvu zahraničí (ředitelka blízkovýchodního odboru), později působila jako velvyslankyně ve Slovinsku a Kuvajtu, kde během druhé války v Iráku patřila k nejvýraznějším diplomatům.
Téma
Thriller 2006 Erik Tabery, Silvie Lauder, Jiří Sobota, Karel Hvížďala, Zbyněk Petráček Přípitky jsou vypity, projevy proneseny a řadu předsevzetí silvestrovské noci už stačil vzít ďas: je tu opět nový rok, tentokrát opatřený číslicí 2006. A my se znovu jako už tolikrát předtím snažíme nahlédnout, jaký bude.
Ekonomika
Eurovlak vyjíždí Petr Zahradník Když se v květnu 2004 rozšířila Evropská unie o deset nových členů, bylo zřejmé, že Česko a další nové členské státy již nemají na vybranou, zda vstoupí či nevstoupí do eurozóny. Třikrát na okraj Marek Pokorný, Zbyněk Petráček Vypadá to jako klasická česká groteska: policie vyhlásila pátrání po jednom z největších českých boháčů Tomáši Pitrovi, který přitom nerušeně telefonuje s tuzemskými novináři z lyžařského pobytu v Alpách. Pokračovatel Baťova odkazu Marek Pokorný Kdo je největší český ekonom a jak to změřit? Než dojde ke shodě nad těmito otázkami, to ještě nějaký čas potrvá, nicméně první pokus o odpověď máme nyní čerstvě za sebou.
Domov
Připomeňme si Sabrina Karasová Vede se o nich jedna z nejdůležitějších debat současnosti. Pro jedny jsou překážkou pokroku a štěstí a musí padnout, jinak padne tato země. Pro druhé jsou naopak zdí chránící samu naši existenci před nepěkným koncem. Tajné rakety Czech Made Jaroslav Spurný, Robert Keil Četl-li nějaký mírový aktivista čerstvou Národní zprávu o kontrole exportu zbraní, měl z ní určitě radost. Zdejší společenští i političtí idealisté prosazovali hned po listopadu 1989 útlum zbrojařského průmyslu a konec dodávek podezřelým režimům či do konfliktních oblastí. Maraton českého komisaře v Bruselu Ondřej Kundra Před rokem odešel Vladimír Špidla řídit Evropu a je na čase podívat se, jak se mu při tom daří. Dotace pro město duchů Jan Kovalík, Eliška Bártová Nefalšovaný zázrak se stal před Vánoci v Jihlavě. Do běžného čtyřpokojového bytu na ulici kapitána Jaroše se najednou přistěhovalo 965 nových nájemníků z celé republiky. Jak nekoupit nakousnutý hermelín Kateřina Mahdalová Myslet si, že aféra s prodejem zkažených potravin už patří do historie, je omyl. Alespoň podle vyprávění ženy, která léta pracuje ve zdejším velkém supermarketu.</ Vzpoura na Pražském hradě Jáchym Topol Úzkou uličkou Nový Svět pod Pražským hradem se přes zákaz vjezdu řítí mohutný džíp. Do cesty se mu postaví drobná dáma: &bdquo;Neprojedete! Tady je to jen pro lidi!&ldquo; Z okýnka vykoukne ministr kultury Vítězslav Jandák.
Komentáře
Ať žije sníh! Marek Švehla Když krátce před koncem roku náhle české země zasypal sníh, stala se úžasná věc: bílá nadílka přinutila zdejší řidiče k opatrné jízdě v mezích pravidel. To stojí za záznam. Goebbelsovi s láskou Filip Viktor Šlajchrt U politické propagandy nezáleží na tom, zda je pravdivá, ale jak je účinná, prohlašoval klasik oboru Joseph Goebbels. Osvědčilo se mu vytrvale opakovat nehorázné lži. Tvrdil, že se tak stávají pravdou, i v tom však lhal. Neplaťme za rození dětí Marek Švehla Porodit dítě a starat se o ně bude od letošního roku o něco příjemnější. Zásluhu na tom má razantní zvýšení porodného a rodičovského příspěvku. Pro rodiče to zní jako dobrá zpráva, kdo by nechtěl peníze, pokud mu je nabízejí. Berlín je svoboda Tereza Brdečková Když byl otec dvacetileté Iráčanky Zahry zavražděn v Bagdádu, rozhodla se vyrazit za svými příbuznými do Německa. Ve hvězdách Erik Tabery Hubert Ripka si za první republiky vydobyl zvláštní postavení. Ačkoli byl parlamentním zpravodajem Národního osvobození a později zahraničním redaktorem Lidových novin, fungoval zejména jako informátor Hradu a především Černínského paláce. Pane, vy jste liberál? Petr Fischer V české politice se v posledních měsících vše počíná a řídí průzkumy veřejného mínění. Jejich důkladná analýza, jak politici věří, povede k vítězství ve volbách.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte