Před rokem odešel Vladimír Špidla řídit Evropu a je na čase podívat se, jak se mu při tom daří.

„Na Bruselu se mi hodně líbí, že na malém prostoru vedle sebe žije tolik lidí různých národností a že i když má každý jiný pohled na svět, vzájemně se nakonec dokážou dohodnout a fungovat spolu,“ říká komisař Špidla pevně usazený do svého černého koženého křesla v devátém patře nově rekonstruovaného sídla Evropské komise a pozoruje přitom z okna město. Za zády mu visí obraz plný lidských tváří doplněných heslem Evropa blíže lidem. Standardní kancelář model „bruselský byrokrat“ s několika květinami, evropskou vlajkou a zelenou palmou v rohu připomíná původ svého majitele obrazem Prahy. A jeho současnou agendu lze vytušit z fotografie nedávného bruselského maratonu proti diskriminaci, na které je zachycen ve sportovním dresu s dalšími úředníky Komise.

Bez žen to nepůjde

Rok po Špidlově nástupu do funkce se jeho příznivci i odpůrci shodnou na jednom: o dříve spíše opomíjeném rezortu sociálních záležitostí se po nástupu bývalého českého premiéra začalo v Bruselu více mluvit. „Daří se mu nastolovat zajímavá témata. Když veřejně vystupuje, dělá to na rozdíl od některých svých kolegů s pokorou a respektem,“ hodnotí Špidlovo působení šéfka vlivného bruselského think tanku Lisabonská rada Ann Mettlerová. Jako příklad úspěšné agendy uvádí popud k diskusi o stárnutí evropské populace a popis dopadů tohoto…

v01.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v01.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte