Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Ekonomika, Politika

Eurovlak vyjíždí

Když se v květnu 2004 rozšířila Evropská unie o deset nových členů, bylo zřejmé, že Česko a další nové členské státy již nemají na vybranou, zda vstoupí či nevstoupí do eurozóny.

Fotografie: Neříkejte mu, že je skoro jedno, kdy do toho vlaku naskočí. Foto Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt
Fotografie: Neříkejte mu, že je skoro jedno, kdy do toho vlaku naskočí. Foto Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt

Když se v květnu 2004 rozšířila Evropská unie o deset nových členů, bylo zřejmé, že Česko a další nové členské státy již nemají na vybranou, zda vstoupí či nevstoupí do eurozóny. Otázka byla pouze – kdy. Přitom Češi a Slováci dosud patřili do skupiny opatrných, to už však od minulého měsíce neplatí. Slovensko totiž oznámilo důležitý předvstupní krok – pevné svázání své koruny s eurem a také odhodlání přijmout společnou měnu v roce 2009. České ministerstvo financí naopak potvrdilo předchozí politiku: spěchat zatím nebudeme a do „čekárny“ na euro vstoupíme až rok a půl po Slovácích, tedy v druhé polovině roku 2007. Takže je tu otázka: Spěchat, či nespěchat?

Slovenský kvapík

Již v době svého oficiálního vstupu do Unie netvořila skupina nováčků ve vztahu k euru homogenní skupinu. Jednu část pelotonu vytvořili nedočkavci jako Slovinsko, Estonsko a Litva, kteří do „předsálí“ eurozóny, tedy do kurzového stabilizačního mechanismu ERM II., vstoupili již několik týdnů po samém vstupu do EU. Tato trojice byla v květnu 2005 doplněna o další trojici – Lotyšsko, Kypr a Maltu.

V době rozšíření EU však byla slyšet i další skupinka, sestávající z Polska a Maďarska; tyto země a jejich představitelé zaujali spíše velkoústými gesty o touze vstoupit do eurozóny co nejdříve, ale jejich míra plnění alespoň elementárních kvalifikačních podmínek –…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].