Nestor folklorní redakce Českého rozhlasu v Brně Jaromír Nečas zúročil na stará kolena své zkušenosti a pustil se do vlastní desky. Povedla se.

Je to jeden z nejpodivuhodnějších pěveckých debutů v expanzi nahrávek lidových písniček, jaký byl u nás v posledních letech natočen. Přitom se hlavní aktér vůbec nemusel jeho vydání dočkat. Nikoli proto, že mu je osmdesát tři let. Folklorista, redaktor, hudební skladatel a cimbalista Jaromír Nečas, pověstný svojí nezničitelnou vitalitou, se přes handicap od dětství neohebné nohy prohání v okolí své chalupy ve Vřesovicích v Chřibech na bicyklu. Letos v létě se cestou do hospody rozhodl stavit v lese, jestli nerostou ryzce. Zkrátil si to přes příkrou louku, zřítil se z kola a polámal se. Kromě šeredných potlučenin a odřenin si zlomil lopatku, zcepenělá noha praskla tak, že na ni nemohl stoupnout. Plazil se do kopce, volal o pomoc. Začínalo se stmívat, vzduch ochladnul a poprchalo. Pro třiaosmdesátiletý organismus je to vyhlídka smrtelná. Nečas lezl maximálně dvacet metrů za hodinu. „Jak Meresjev,“ říkal mi, „ale za blbost se platí.“ Po několika hodinách jeho volání zaslechl nějaký mladík a přivolal záchranku. V té době měl Jaromír Nečas roztočeno s cimbalistou Jurou Petrů několik písniček, které vznikaly zprvu zcela spontánně a posléze už cíleně. „Je mi třiaosmdesát. Celý dospělý život jsem se objímal s písní. Jako hudební redaktor rozhlasu byl jsem jí prostředníkem k posluchači &–…

v01.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v01.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte