mobrazek_10.gif
mobrazek_10.gif • Autor: Respekt

vobrazek_10.jpeg
Fotografie: Dvacet šest milionů za pár čárek – no nekupte to! (Primátor Hink.) Foto Ludvík Hradilek • Autor: Respekt

Nefalšovaný zázrak se stal před Vánoci v Jihlavě. Do běžného čtyřpokojového bytu na ulici kapitána Jaroše se najednou přistěhovalo 965 nových nájemníků z celé republiky. Na chodbách je sice nikdo nikdy nespatřil, ale městská kartotéka obyvatel eviduje jejich „trvalý pobyt“ černou na bílém. A i když nikdo z tajuplných příchozích neplatí za byt ani ň, vynese měsíční pronájem jejich kvartýru jihlavské kase neuvěřitelných 26 milionů korun. Tomu se říká štěstí – ne?

Přece nebudeme blbí

V půli prosince oznámil primátor hlavního města Vysočiny Vladimír Hink (ODS) v médiích, že každý, kdo se přihlásí do Jihlavy k trvalému pobytu, dostane od jeho radnice 3 tisíce korun. Ta štědrost měla svůj důvod: město zjistilo, že mu chybí 965 lidí k metě padesáti tisíc obyvatel, což je hranice, za kterou zásadně narůstají státní finance do obecní kasy. V případě Jihlavy činí rozdíl 26 milionů. Otcové města se proto rozhodli chybějící duše nakoupit. „Přece jenom kvůli tomu, že máme o pár lidí míň, nepřijdeme o obrovské peníze,“ vysvětluje tiskový mluvčí úřadu Radek Tulis. „Morálně to samozřejmě není ideální, ale kdyby byla pravidla nastavena lépe, tak bychom takové opičárny nemuseli dělat.“ Radnice dala k dispozici prázdný obecní byt 4+1 a na oko ho pronajala svému tiskovému mluvčímu. Ten pak dával zájemcům požehnání, aby si „u něj“ úředně…

v01.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v01.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte