Reklama
 
v52.gif

2005/52

Koupit vydání
v51.gif Vydání 18.–25. 12. 2005 v01.gif Vydání 1.–8. 1. 2006
Editorial
Editorial Marek Švehla Vážení čtenáři a čtenářky, konec roku je vlastně jen číslo v kalendáři, přesto se sluší popřát hodně zdaru do roku dalšího. V posledním letošním vydání Respektu vám přinášíme reportáž Jáchyma Topola o pozoruhodné rodině z Orlických hor.
Přílohy
Rejstřík 2005 Respekt
Téma
Vánoce v ráji papoušků Markéta Pilátová Potomci a známí českých imigrantů v Brazílii, kteří pracovali pro Jana Antonína Baťu, chtějí umět česky a učitelka vyslaná českým státem to zařídí.
Rozhovory
Rozhodně je čas na změny Marek Švehla <B>Pavel Jungwirth</B> <I>se narodil v roce 1966 v Praze. Vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu, postgraduální studium absolvoval v Heyrovského ústavu, postdoktorální pobyt pak v Jeruzalémě a v Kalifornii. V současnosti pracuje v Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, kde se snaží modelovat na počítači základní chemické procesy (rozpouštění solí, mrznutí vody, krystalizace atd.) tak, abychom důležitým dějům například v atmosféře rozuměli na molekulové úrovni. Řídí výzkumný tým a zároveň učí na své mateřské fakultě počítačové modelování molekulových procesů. Je ženatý, má čtyři děti a žije v Praze.</I>
Civilizace
Jak reformovat vysoké školství Daniel Münich, Štěpán Jurajda Kaleidoskop Zdeněk Lukeš Na prahu globální deprese Jindřich Kalous Málokdo dnes už zpochybňuje, že ve světě se něco děje, pokud jde o těžbu ropy, ropné trhy a navazující byznys, od petrochemie až po benzinové pumpy. To &bdquo;něco&ldquo; dostalo zjednodušený anglický název Peak Oil a do češtiny se to dá přeložit různě, třeba jako Ropný zlom. A to znamená, že lidstvo od počátku průmyslového využívání ropy vytěžilo polovinu veškerých světových ropných zásob a od nynějška světová těžba, dosud vždy jen rostoucí, začne stagnovat a posléze klesat.
Dopisy
Dopisy Respekt
Diskuse
Proč nás limity chrání Ivan Dejmal
Kultura
Modli se a pracuj Robert Schuster
Scéna
Mimochodem Viktor Šlajchrt Co se děje ve světě Jiří Hrabal Kulturní tip Petr Třešňák Kniha <B>Kde končí pustina</B> amerického sociologa a historika Theodora Roszaka, kterou vydalo nakladatelství Prostor, patří k důležitým dílům myšlení 20. století. Český překlad vychází sice až dvaatřicet let po originálním vydání, ale Roszakovy úvahy o společnosti, přírodě a transcendentalitě neztrácejí platnost. Televize Petr Třešňák, Viktor Šlajchrt Výstava Marek Pokorný, Petr Třešňák Divadlo Jaroslav Pašmik
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Začala zima. Ve většině tuzemských domácností rozdával dárky Ježíšek. V Praze umrzl další &ndash; letos už čtvrtý &ndash; člověk bez domova. Poslanci schválili sérii zákonů měnících zdejší &bdquo;sociální záchrannou síť&ldquo; v &bdquo;sociální pomocnou trampolínu&ldquo;, která by měla motivovat nezaměstnané k novému hledání práce a zastavit probíhající rozpad rodiny. Hořelo v Gumotexu Břeclav.
Zahraničí
Svět kolem Zbyněk Petráček S CIA za hranice všedních dní Jiří Sobota Vydařená dovolená vypadá jinak &ndash; když se německý občan libanonského původu Chálid al-Masri v roce 2003 vypravil do Makedonie, byl zatčen policií a předán agentům americké tajné služby CIA. Ti ho obratem vyvezli do Afghánistánu, kde byl pět měsíců vyslýchán. Al-Masri tvrdí, že byl v průběhu svého zadržení vystaven bití a jiným &bdquo;donucovacím&ldquo; technikám. Pak ho Američané vrátili do Německa &ndash; šlo prý o nešťastnou záměnu s mužem téhož jména podezřelým ze spolupráce s al-Káidou. Němec al-Masri se dnes soudí s americkou vládou o náhradu škody. Není sám. Konec starých časů Luboš Palata Těm, kdo nemají proud Robert Mikoláš První indián je tu Markéta Pilátová Indián se širokou dobrosrdečnou tváří si s ulehčením sundává z hlavy hornickou helmu, symbol nezaměstnaných z cínových dolů, a jde oslavovat zasloužené vítězství. Jmenuje se Evo Morales Ayma, a když se před 46 lety narodil v rodině negramotných rolníků v chudé chatrči uplácané ze slámy a bláta, nikdo by si nepomyslel, že se stane nadějí pro většinu bolivijských obyvatel indiánského původu.
Ekonomika
Postsovětský tygr slábne Miroslav Zámečník Třikrát na okraj Marek Pokorný Evropa budoucnosti v irských ulicích Jiří Sobota Dorty přicházejí z východu Tereza Nosálková V českých restauracích a cukrárnách &bdquo;zuří&ldquo; nečekaný konkurenční boj. Zasloužila se o něj náhoda a také starý recept, který si před časem do Česka přivezli přistěhovalci z východu. Celé to je příběh pohádkového úspěchu cizinců v Česku a má jméno medovník.
Domov
Tichý světec z Kyjova Jaroslav Spurný Miroslav Tichý pochopil krásu žen Podej mi pouta a projdem Václavák Jan Kovalík Na reklamní neony a vánoční výzdobu padá prosincový sníh s deštěm a máčí uniformy policistů, kteří brouzdají nahoru a dolů Václavským náměstím v pětičlenných skupinách. Sbohem, BBC Jaroslav Pašmik Tenhle článek musí začít jako nekrolog: zánik české redakce BBC po šestašedesáti letech vysílání představuje skutečně citelnou symbolickou ránu pro náš mediální prostor. Co změnil poslanec Melčák Marek Pokorný &bdquo;Jestli to stihnu zpracovat a zformulovat, tak se to pokusím změnit,&ldquo; říkal v polovině listopadu poslanec ČSSD Miloš Melčák nad novým zákonem o zadávání veřejných zakázek, když mu Respekt ukazoval, jak i nový zákon umožní nastavit &bdquo;veřejnou&ldquo; soutěž tak, aby již předem byl znám vítěz. Odhodlání sedláka Mičky Jáchym Topol Petr Mička s ženou Terezou a pěti dětmi farmařil na březích řeky McKenzie ve státě Oregon. Pak přesídlil do vysněné usedlosti v Čechách a časy přitvrdily.
Komentáře
Štěstí, že máme Tůmu Marek Švehla Předvánoční klídek narušila nečekaná událost, ke které by bylo dobré se hned v lednu zase vrátit. Guvernér České národní banky Zdeněk Tůma rázně zkritizoval politiky za to, jak lehkomyslně rozhazují. Špetka soli v dobré zprávě Jaroslav Spurný Policie uspořádala velký zátah a zbavila jednu z turistických výkladních skříní Česka &ndash; pražské Václavské náměstí &ndash; dealerů drog, prostitutek, pasáků a kapesních zlodějů. To svůdné slovo spekulant Marek Švehla Problém nejsou ti, kteří něco koupí a se ziskem pak prodají, ale stát lhostejný k soukromému vlastnictví. Zeman hromadného ničení Erik Tabery Není sporu, zažíváme návrat Miloše Zemana. Premiér Paroubek jej vytáhl zpět a používá ho jako zbraň hromadného ničení. Taková zbraň se ale může obrátit i proti svému majiteli. My ostatní bychom se měli obrnit rouškami, protože éter zaplaví nová chřipka vulgarity a hlouposti. Ve hvězdách Petr Třešňák Přesně před dvaceti lety, poslední den vánočních svátků roku 1985, se kdosi vloupal do chaty ve rwandském pohoří Virunga a mačetou tu zavraždil třiapadesátiletou ženu. Pachatel nebyl nikdy dopaden, už o tři roky později se ale osudu jeho oběti ujali hollywoodští scenáristé. Stín nad slovenským snem Martin M. Šimečka Slovensko si v posledních letech užívá obdivu světových i českých médií za ekonomické reformy. Přednášky ministra financí Ivana Mikloše v zahraničí jsou odměňovány potleskem vestoje. Zrodil se stereotyp o slovenském úspěchu.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte