0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Zahraničí26. 12. 20054 minuty

S CIA za hranice všedních dní

Vydařená dovolená vypadá jinak – když se německý občan libanonského původu Chálid al-Masri v roce 2003 vypravil do Makedonie, byl zatčen policií a předán agentům americké tajné služby CIA. Ti ho obratem vyvezli do Afghánistánu, kde byl pět měsíců vyslýchán. Al-Masri tvrdí, že byl v průběhu svého zadržení vystaven bití a jiným „donucovacím“ technikám. Pak ho Američané vrátili do Německa – šlo prý o nešťastnou záměnu s mužem téhož jména podezřelým ze spolupráce s al-Káidou. Němec al-Masri se dnes soudí s americkou vládou o náhradu škody. Není sám.

Astronaut
Fotografie: Ohrozil jsem více já vás, nebo vy mě? (Německý občan al-Masri v rámci telemostu do USA, 6. prosinec.) Foto Profimedia.cz
Autor: Respekt
Fotografie: Ohrozil jsem více já vás, nebo vy mě? (Německý občan al-Masri v rámci telemostu do USA, 6. prosinec.) Foto Profimedia.cz
Fotografie: Ohrozil jsem více já vás, nebo vy mě? (Německý občan al-Masri v rámci telemostu do USA, 6. prosinec.) Foto Profimedia.cz Autor: Respekt

Američané deportují podezřelé teroristy na tajná místa do třetích zemí a nepopírají to. Evropané v tom prý jedou také, ale zatím se tváří překvapeně. Posílá Západ nevinné lidi do legislativní černé díry?

↓ INZERCE

Vydařená dovolená vypadá jinak – když se německý občan libanonského původu Chálid al-Masri v roce 2003 vypravil do Makedonie, byl zatčen policií a předán agentům americké tajné služby CIA. Ti ho obratem vyvezli do Afghánistánu, kde byl pět měsíců vyslýchán. Al-Masri tvrdí, že byl v průběhu svého zadržení vystaven bití a jiným „donucovacím“ technikám. Pak ho Američané vrátili do Německa – šlo prý o nešťastnou záměnu s mužem téhož jména podezřelým ze spolupráce s al-Káidou. Němec al-Masri se dnes soudí s americkou vládou o náhradu škody. Není sám.

Kanaďan Maher Arar byl zatčen v září 2002 na letišti v New Yorku, když se vracel z dovolené v Tunisku. Po 13 dnech výslechů byl spoután, naložen do letadla a vyvezen do Sýrie. Arar dnes tvrdí, že tam byl držen v malé podzemní cele a opakovaně bit elektrickými kabely. Po roce byl po intervenci kanadské vlády propuštěn a syrský ambasador ve Washingtonu oznámil, že nebyla zjištěna žádná vazba na teroristické organizace. Také Maher Arar se dnes soudí s americkou vládou.

Narůstající seznam podobných případů zapadá do schématu americké taktiky boje s terorismem nazývané extraordinary renditions – mimořádné…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc