Reklama
 
v51.gif

2005/51

Koupit vydání
v50.gif Vydání 11.–18. 12. 2005 v52.gif Vydání 26. 12. 2005 – 2. 1. 2006
Editorial
Editorial Marek Švehla Vážené dámy, vážení pánové, Respekt podal <A HREF="http://www.respekt.cz/priloha/tema.php?f_id=10" TARGET="_blank">protest předsedovi vlády</A> proti tomu, jak jeho úřad pojal tiskovou konferenci s čínským premiérem. Ve snaze izolovat čínského hosta od nepříjemných otázek na lidská práva povolila Paroubkova mluvčí pouze dvě otázky předem vybraným &bdquo;krotkým&ldquo; médiím (Nova a Právo). Pro vysvětlenou: malý počet otázek může být ovlivněn nedostatkem času, to se stává všude. Je ale zcela nepřijatelné, aby tazatelé byli vybráni předem a ostatní nedostali ani možnost se přihlásit. To považujeme za nepřípustné omezování svobodného tisku. Z nového Respektu bych vás rád upozornil na <A HREF="http://respekt.cz/c1-36253370-gangsteri-na-export">téma</A> čísla, které přináší reportáž z Irska, kde spokojeně a daleko od ruky zákona žijí Češi obvinění doma z velkých zločinů. Zdraví a hezké svátky přeje
Téma
Gangsteři na export Jaroslav Spurný, Jiří Sobota V dublinské hospodě jsme si dali schůzku s jedním z nejhledanějších zločinců současného Česka. Policie jej podezřívá z únosů a vražd, naši politici mu však otevřeli cestu k bezpečnému životu v zahraničí.
Rozhovory
Mizí moudří staří lidé David Hertl Ivo Markvart se narodil roku 1955 v Podbradci na Litoměřicku v rodině sedláka, který odmítl vstoupit do JZD a byl za to vězněn. Dvakrát se nedostal na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, nakonec tu vystudoval knihovnictví (diplomová práce o soukromých vydavatelích meziválečného období). Po škole pracoval v národním podniku Staviva, jako redaktor Amatérské scény, naposledy v knihovně v Lounech jako její ředitel. Působil také jako editor (stál mj. u zrodu poslední vzpomínkové knihy generála Františka Fajtla) a je autorem několika knih, které sepsal na základě svých výzkumů dětského myšlení a tvorby. Za jedno z těchto děl získal v roce 1997 cenu Nejkrásnější kniha roku. Na Lounsku a Litoměřicku pomáhal při vzniku desítek občanských sdružení.Toto torzo rozhovoru s Ivem Markvartem vzniklo čtyři dny před jeho smrtí &ndash; zemřel nedávno na následky dopravní nehody: srazilo ho auto, když se vracel na kole domů.
Civilizace
Po stopách partají Erik Tabery Představa, že by si někdo po večerech s napětím nalistoval kapitolu o nějaké české politické straně, a pak se zatajeným dechem sledoval její osud, stejně jako ho den předtím strhl boj se zlem Harryho Pottera, se zdá dost přitažená za vlasy. Přitom se v příbězích zdejších stran skrývají napínavé osudy jednotlivců a nakonec i celé země. Vždyť za posledních sto padesát let hrály strany podobně významnou historickou roli jako kdysi králové či církev. Proto je dobrou zprávou, že letos vyšla celá řada důležitých knih o politických stranách u nás i ve světě. Kaleidoskop Jaroslav Petr Křesťané mají úkol Tomáš Halík
Diskuse
Vraťme Václaváku smysl Pavel Bečvář
Dopisy
Dopisy Respekt
Kultura
Mohamed Akef na koni Zora Hesová
Scéna
Mimochodem Viktor Šlajchrt Co se děje ve světě Markéta Pilátová Kulturní tip Petr Třešňák Člověk může mít k současnému papeži spoustu výhrad, ale s jeho vánoční výzvou rád souhlasí. Komerce a spotřeba jsou jedinými viditelnými signály blížích se svátků, což zcela jistě není jejich původní smysl. Místy až neprostupnou spotřební džunglí se v čase shánění dárku stávají centra velkoměst &ndash; a právě tady, uprostřed hektické nákupní Prahy na rohu Jungmannovy a Charvátovy ulice, se otevřel jeden tak trochu jiný obchod. <B>Beauty Free Shop</B>. Hudba a tanec Petr Třešňák Televize Petr Třešňák Hry Jan Kovalík
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Přes hraniční přechod v Mikulově dorazilo do českých zemí světlo z Betléma. Na knižních pultech přistál pošesté Harry Potter. Vláda přidala 700 korun úředníkům. Vedení národních parků Bavorský les a Šumava se dohodly na spolupráci a společném postupu při rozšiřování lesních ploch ponechaných přirozenému vývoji. Bývalý prezident Václav Havel vystoupil proti plánu premiéra Paroubka zrušit vládou garantované limity těžby a dát uhlobaronům volnou ruku v dalším vyhánění lidí z domova a drancování severočeské krajiny.
Zahraničí
Svět kolem Zbyněk Petráček Vyzkoušíme splavnost Dněstru Jan Havránek Vyšla hvězda nad Bruselem Jiří Sobota Evropská unie má dohodu o rozpočtu. Co na tom, že vyjednávání nebyla právě krasojízdou, po sérii evropských zklamání je to průlom. A Česko navíc patří k těm zemím, jež na rozpočtu vydělají slušné peníze. Gotovina pro jásot i zármutek V Kašmíru, v zimě a ve stanu David Ševčík Ve městě Bagh, nedaleko linie kontroly mezi dvěma částmi Kašmíru, je dnes již plně funkční bazar. V neuvěřitelných kulisách polorozpadlých domů, všudypřítomné destrukce a sutin se dnes dá koupit v podstatě vše, co zde bylo k mání ještě v létě. Obchůdky s potravinami jsou již ve své většině otevřeny alespoň v těch vesnicích, které zůstaly dostupné autem.
Ekonomika
Temné nebe nad Londýnem Robert Břešťan Třikrát na okraj Marek Pokorný, Marek Švehla Když politika překáží ekonomice Pavel Kohout Černá žena na motorce Marek Pokorný Hádanka. Který podnik má větší šanci na úspěch: ten, jehož vedení tvoří lidé podobného smýšlení, názoru i původu, či naopak co nejrůznorodější? Západní svět &ndash; soudě podle nejnovějších trendů a zkušeností &ndash; už správnou odpověď našel, Česko zatím váhá. Proč?
Domov
Připomeňme si Marek Švehla Hyundai dostal svůj výhled Eliška Bártová Na severu Moravy se koncem minulého týdne odehrálo opravdu výjimečné drama. Původně sympatická snaha státu a krajské samosprávy nalákat do obce Nošovice korejskou automobilku Hyundai se ve finiši zvrtla v divadlo, ze kterého šel &ndash; a jde pořád &ndash; mráz po zádech. Urputný tlak na odkup pozemků nutných pro příchod velkého investora a vidina nevídaných peněz do rodinných rozpočtů zaslepila místní natolik, že těm, kteří byli proti, šlo na konci minulého týdne o život. Poslední vytrvalé ctitele rodové půdy &bdquo;přesvědčily&ldquo; nakonec anonymy vyhrožující vraždou. Psi štěkají, ale Laštůvka jde dál Erik Tabery Česko odrazilo nájezd šťouralů Tereza Nosálková Díky nesouhlasnému dopisu prezidenta Klause jsme se dozvěděli překvapivou věc. Úředníci ministerstva spravedlnosti nedovolili protikorupčním expertům Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) přijet na dohodnutou kontrolu, jestli dostatečně bráníme našim podnikatelům uplácet v mezinárodním obchodě. Na Hradě a v zahraničí to vzbudilo úžas. Justice svůj podtrh na experty zatlouká, seč může, a objasňuje jen to, k čemu je donucena. Jako by potřebovala něco skrýt. Ale co? Omluva Respekt Jak utopit doktora Ratha Eliška Bártová
Komentáře
Glosa Erik Tabery Glosa Marek Švehla Evropa ucukla od propasti Jiří Sobota &bdquo;Den začíná o půlnoci,&ldquo; opakuje irský zpěvák Bono v jednom ze starších hitů skupiny U2. Těžko předpokládat, že si s ním tato slova někdy v koupelně pobrukoval francouzský prezident Jacques Chirac, u mladších evropských vůdců, jako je Tony Blair nebo Angela Merkelová, to však vyloučit nelze. V každém případě se ve tmě hluboké bruselské noci z pátku na sobotu objevil nadějný záblesk svítání: návrh evropského rozpočtu schválený minulý týden Evropskou radou sice ještě musí odsouhlasit stále samostatněji vystupující Evropský parlament, po měsících strávených tápáním a hádkami je však samotná existence dohody malým evropským znovuzrozením. Schröder pro Putina Luboš Palata Ve hvězdách Zbyněk Petráček Klid Američané nezajistí Tomáš Etzler Ve čtvrtek minulý týden se Iráčané vrátili k volebním urnám. Bylo to letos potřetí a naposled minimálně do roku 2009. Tedy alespoň podle plánu, který Iráčanům pomohli vypracovat Američané v průběhu roku 2004. Co se týče dodržování volebních termínů, plán funguje. Součástí celého projektu však byl i předpoklad, že každý volební milník přivede Irák blíže k normalitě, že se bude zmírňovat násilí v zemi, že irácké bezpečnostní složky budou schopny postupně přebírat zodpovědnost za situaci v iráckých městech; předpokládala se rozsáhlá rekonstrukce Iráku spojená s obnovou a růstem iráckého hospodářství, a také se objevovaly naděje, že bude možné dokonce plánovat redukci amerických vojsk. Dnes je zřejmé, že z této části plánu se v Iráku nesplnilo téměř nic.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte