0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Ekonomika17. 12. 20056 minut

Temné nebe nad Londýnem

Fotografie: Hemel Hempstead, skladiště obalu. Mnohem větší škody jsou ale za zdmi továrny. Foto Profimedia.cz / AFP • Autor: Respekt
Fotografie: Hemel Hempstead, skladiště obalu. Mnohem větší škody jsou ale za zdmi továrny. Foto Profimedia.cz / AFP • Autor: Respekt

Čtyřicet let svého působení v Británii oslavila petrochemická firma Total nechtěným obřím ohňostrojem: v neděli ráno 11. prosince explodovaly její nádrže kousek od Londýna, ve kterých bylo uskladněno pět procent všech paliv vyskytujících se právě na území Británie – 16 milionů litrů. S rozsáhlým požárem se pak hasiči potýkali tři dny. Plameny a hustý černý dým, který je provázel, ale nepřinesl problémy jen lidem v blízkém okolí.

Reklama

Práce v plamenech

Požár se rozletěl do světa. Svou práci odvedla média, především televize, které plameny a sloup temného kouře dokázaly přeměnit v docela fotogenickou událost. Okamžitou katastrofou se oheň stal pro dvacet tisíc lidí, kteří rázem – přinejmenším dočasně – přišli o práci.

„Odhadujeme, že ztráty podniků se budou pohybovat mezi pěti sty miliony až miliardou liber,“ řekl Timesům Tim Hutchings z obchodní komory hrabství Hertfordshire. Jen pro představu: při ročním britském HDP 281 miliard liber jde zhruba o denní výkon ostrovní ekonomiky.

Šéfy britského průmyslu to přimělo k výzvě, aby si podnikatelé pořádně zkontrolovali, jak jsou jejich firmy vlastně pojištěny. Je prý nezbytné, aby se pořádně připravili na „hrozby současného světa“. Mimo jiné právě zálohováním dat či dostatečným vybavením pro to, aby mohli zaměstnanci v případě nutnosti pracovat i z domova.

Kromě nadnárodních ropných…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc