Dotované zemědělství je přežitek, který škodí. Všichni to vědí, ani Západu, ani třetímu světu se ale do kompromisu nechce.

Víkendová konference Světové obchodní organizace (WTO) v Hongkongu se zabývala tradičními kontroverzními tématy – jak odbourat obchodní bariéry a zemědělské dotace. I Hongkong přitom potvrdil známý paradox: všichni prohlašují, jak jsou s dnešním stavem nespokojeni, dotace na zemědělský vývoz mají ale skončit až po roce 2013.

Pevnost Evropská unie

Širší okruhy problémů se rozpadají do dvou základních skupin. První z nich je odpor Evropské unie k otevření svého trhu zemědělských produktů zemím třetího světa. Druhou, méně známou, ale snad ještě citlivější skupinou témat je nechuť zemí třetího světa otevřít své trhy zboží a služeb. Přitom z hlediska čisté ekonomické teorie není co řešit: chudší země mají absolutní i relativní konkurenční výhodu v zemědělství, vyspělé země naopak v produkci sofistikovaného zboží a služeb. Pokud bude na světě fungovat volný obchod a všichni budou moci nabízet zboží ve svých silných oborech, světová obchodní výměna poroste a s ní i její užitek. Svobodný obchod prospěje všem, bohatým i chudým. Teorie však naráží na praktickou politiku.

Problém zemědělských dotací a obchodních bariér je známý. Evropská unie zabezpečuje uvnitř volný pohyb zboží, z hlediska zemí třetího světa se ale chová jako pevnost. Lze pochopit, že evropské státy se snaží podporovat své zemědělství kvůli…

v51.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v51.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte