Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Ekonomika

Když politika překáží ekonomice

Dotované zemědělství je přežitek, který škodí. Všichni to vědí, ani Západu, ani třetímu světu se ale do kompromisu nechce.

Víkendová konference Světové obchodní organizace (WTO) v Hongkongu se zabývala tradičními kontroverzními tématy – jak odbourat obchodní bariéry a zemědělské dotace. I Hongkong přitom potvrdil známý paradox: všichni prohlašují, jak jsou s dnešním stavem nespokojeni, dotace na zemědělský vývoz mají ale skončit až po roce 2013.

Pevnost Evropská unie

Širší okruhy problémů se rozpadají do dvou základních skupin. První z nich je odpor Evropské unie k otevření svého trhu zemědělských produktů zemím třetího světa. Druhou, méně známou, ale snad ještě citlivější skupinou témat je nechuť zemí třetího světa otevřít své trhy zboží a služeb. Přitom z hlediska čisté ekonomické teorie není co řešit: chudší země mají absolutní i relativní konkurenční výhodu v zemědělství, vyspělé země naopak v produkci sofistikovaného zboží a služeb. Pokud bude na světě fungovat volný obchod a všichni budou moci nabízet zboží ve svých silných oborech, světová obchodní výměna poroste a s ní i její užitek. Svobodný obchod prospěje všem, bohatým i chudým. Teorie však naráží na praktickou politiku.

Problém zemědělských dotací a obchodních bariér je známý. Evropská unie zabezpečuje uvnitř volný pohyb zboží, z hlediska zemí třetího světa se ale chová jako pevnost. Lze pochopit, že evropské státy se snaží podporovat své zemědělství kvůli…

v51.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v51.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte