Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

Hyundai dostal svůj výhled

Na severu Moravy se koncem minulého týdne odehrálo opravdu výjimečné drama. Původně sympatická snaha státu a krajské samosprávy nalákat do obce Nošovice korejskou automobilku Hyundai se ve finiši zvrtla v divadlo, ze kterého šel – a jde pořád – mráz po zádech. Urputný tlak na odkup pozemků nutných pro příchod velkého investora a vidina nevídaných peněz do rodinných rozpočtů zaslepila místní natolik, že těm, kteří byli proti, šlo na konci minulého týdne o život. Poslední vytrvalé ctitele rodové půdy „přesvědčily“ nakonec anonymy vyhrožující vraždou.

Fotografie: Hejtman jen pobídl, krví pak hrozili jiní. (Lumír Vojkovský v nošovické hospodě.) Foto Ludvík Hradilek • Autor: Respekt
Fotografie: Hejtman jen pobídl, krví pak hrozili jiní. (Lumír Vojkovský v nošovické hospodě.) Foto Ludvík Hradilek • Autor: Respekt

Na severu Moravy se koncem minulého týdne odehrálo opravdu výjimečné drama. Původně sympatická snaha státu a krajské samosprávy nalákat do obce Nošovice korejskou automobilku Hyundai se ve finiši zvrtla v divadlo, ze kterého šel – a jde pořád – mráz po zádech. Urputný tlak na odkup pozemků nutných pro příchod velkého investora a vidina nevídaných peněz do rodinných rozpočtů zaslepila místní natolik, že těm, kteří byli proti, šlo na konci minulého týdne o život. Poslední vytrvalé ctitele rodové půdy „přesvědčily“ nakonec anonymy vyhrožující vraždou.

Poteče krev

Na Česko si řítí vichřice. I v Nošovicích nedaleko Frýdku-Místku cloumá vítr stromy a padají větve, ve vzduchu je cítit napětí. Příchod orkánu tady ale trápí jen málokoho. Je čtvrtek podvečer a jen pár hodin zbývá do konce ultimáta, které dal krajský hejtman Tošenovský lidem odmítajícím poskytnout svá pole na stavbu automobilky Hyundai. „Kraj ukončuje přípravu zóny Nošovice s tím, že pokud do konce tohoto týdne nebudeme mít kladná stanoviska 100 % vlastníků, skončí příprava zóny v Nošovicích v celém rozsahu,“ prohlásil na začátku týdne Evžen Tošenovský.

V malé nošovické hospodě je plno a dusno, diskutuje se o jediném. Když nebude Hyundai, přijdou nošovické rodiny každá o 100 tisíc korun za kompenzaci zhoršení prostředí při stavbě továrny a zhruba o 400 milionů, které si rozdělí za…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v51.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.