mobrazek_130.gif
mobrazek_130.gif • Autor: Respekt

vobrazek_130.jpeg
Fotografie: Proč právě on? Přísně tajné. Foto archiv • Autor: Respekt

Déjà vu. Už to tu bylo, nebo spíš – už je to tu zase. To je první dojem ze zprávy o výběrové soutěži na historicky největší nákup české armády, třicetimiliardovou zakázku na obrněné vozy. Komise už rozhodla a zvítězila firma, kterou znalci zákulisí tipovali jako favorita od počátku. (Podobně jako to svého času bylo s jiným obřím obchodem – stíhačkami Gripen.) Pokud rozhodnutí komise posvětí vláda, stane se dodavatelem obrněnců rakouská zbrojovka Steyr. Ovšem stejně jako kdysi „gripenovou“ soutěž i regulérnost tohoto tendru provázejí pochybnosti a podezření na předem vybraného vítěze.

S myšlenkou koupit armádě nové obrněnce přišel už na sklonku minulého tisíciletí Zemanův ministr průmyslu Miroslav Grégr: navrhl postavit „národní stroj“ a vyčlenil na jeho vývoj pro firmu Tatra Praha sto milionů korun. Firma za ty peníze představila po čase jen umělohmotnou maketu a myšlenka zapadla. V roce 2002 dospěl ministr obrany Jaroslav Tvrdík k závěru, že armáda potřebuje přes čtyři stovky moderních obrněnců za čtyřicet miliard korun. Kritici vytýkali jeho myšlence zbrklost a megalomanství. Neexistoval plán modernizace vojska, představa, jak by mělo vypadat – a nákup takového množství drahých strojů připadal kritikům přinejmenším předčasný. Další dva roky se projekty na modernizaci armády stále přepisovaly a s tím i uvažovaný počet pořizovaných transportérů.…

v04.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v04.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte