Nevěřím na „zelený strop“

Reaguji na článek Ne(eko)logická daňová reforma (Respekt č. 2/2006). Nejsem ekonom, ale to snad při hodnocení stavu životního prostředí není na závadu. Přiznávám, že autorčiny formulace napovídají, že zná spíše teoretickou nežli praktickou stránku dané problematiky. Konkrétně věta „tzv. environmentální Kuznetsova křivka vysvětluje, že dokud země nedosáhne jistého bodu bohatství, kvalita ukazatelů životního prostředí nezačne růst“ mi připadá, ehm, sporná. Obecně křivka – pokud nejde o botanika Pavla Křivku – těžko něco vysvětlí. V daném případě ale především předpokládám nějaké čarování s volbou „ukazatelů životního prostředí“, například různé přepočty na vyprodukovaný hrubý národní produkt a podobně. Stav prostředí jako takového, v absolutních číslech, má k bohatství vztah jen volný, nejednoznačný a v mnoha případech právě opačný, než jak Kuznetse interpretuje Tereza Urbanová. Přinejmenším pokud jde o stav živé přírody. Stačí srovnat její stav ve státech Beneluxu s Českou republikou, Slovenskem a Maďarskem a ještě dále na východ, třeba se zakavkazskými republikami.

Autorka v článku po mém soudu nekorektně směšuje rovinu korporací (General Electric) a států (Kuznetsova křivka). Pokud se firmy chovají „ekologicky“ i bez daňové reformy, mohou ji jen…

v04.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v04.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte