0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Dopisy28. 1. 20064 minuty

Dopisy

Dopisy od našich čtenářů.

Jak na zloděje

Se zájmem jsme si přečetli článek o potížích s měřením elektřiny (Příběh, který se může stát všem, Respekt č. 4/06). A protože se nás dotýká, považujeme za samozřejmost se k této věci vyjádřit.

Především je nutné říci, že nás potíže tohoto druhu velmi mrzí, protože negativní dojem obdobně postižených občanů padá na vrub dodavatele elektřiny, v tomto případě na Pražskou energetiku a. s. Každá energetická společnost je vlastníkem sítě takzvaně k patě domu a veškerá instalace uvnitř objektu je již majetkem vlastníka objektu. Na něj by se tedy měl uživatel obrátit s obtížemi především. Podle popsaného případu jde zřejmě o krádeže elektřiny z měřené sítě – tedy za elektroměrem. Neznám byt, o který se jedná, ale například ve starších zástavbách není problém pro různé vykuky probourat se zdí až do „něčí“ krabice a tak se připojit. To by však měl skutečně zkušený elektrikář odhalit.

K získání takřka stoprocentní jistoty, že vám někdo krade elektřinu na váš elektroměr, je tu jednoduchý způsob. V čase obvyklé špičky domácích odběrů, tedy večer (18.00–22.00), vypněte ve svém bytě všechny elektrospotřebiče, vytáhněte ze zásuvky všechny přístroje v režimu stand by a zkontrolujte váš elektroměr. Pokud vykazuje nějakou spotřebu, pak je vše jasné a někdo odebírá elektřinu za vás. Získáte alespoň jistotu,…

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc