Všichni víme, jak důležitá je v diktatuře pomoc zvenčí. Ale nevíme, jak a komu to na místě říkat. Je nás pět a předtím jsme se sotva znali. Ale série vzájemných telefonátů z pražské kanceláře Člověka v tísni nás sblížila natolik, že jsme si jeden pošmourný den této zimy dali sraz na pařížském letišti Orly u brány spoje do Argentiny. Je to pestrý spolek: východoněmecký sociální demokrat, bývalý bulharský premiér, polský vydavatel, chilský novinář a já – vysloužilý český politik. Čeká nás spanilá jízda po třech zemích Latinské Ameriky, v jejichž představitelích chceme probudit soucit s lidmi na těžce zkoušené Kubě, především s pronásledovanými ženami tamních politických vězňů. Všichni jsme zažili diktatury, tak či onak se podíleli na jejich pádu i na prvních krocích nové svobody. Všichni taky víme, jak důležitá pro nás byla jakákoli pomoc zvenčí – a právě o tom chceme v Jižní Americe mluvit. Jenže když se za pár hodin ocitáme v Buenos Aires, dochází nám, že vlastně vůbec nevíme, jak a komu zde takové věci říkat. Do myslí se vtírá neodbytná otázka, zda tu nejsme zbytečně. Mělo se ukázat, že nikoliv.

Teprve až zemře

Země Latinské Ameriky mají ke Kubě romantický vztah: je to pro ně David, který se vzepřel washingtonskému Goliáši. Takže člověk projevující starost o dupání po lidských právech na „ostrově svobody“ riskuje nálepku Bushova poskoka. Navíc každá jihoamerická země má své problémy, což…

v06.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v06.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte