mobrazek_208.gif
mobrazek_208.gif • Autor: Respekt

vobrazek_208.jpeg
Fotografie: Až to tu dokončíme, půjdem domů. (Helena s dcerou Helenkou) Foto Günter Bartoš • Autor: Respekt

Malá Helenka (2) se ve Světlé nad Sázavou probouzí do mrazivého odpoledne a hned na jeho prahu se její drobné tělíčko zmítá rozespalým pláčem. Plyšové hračky bezradně přihlížejí, dítě umí utišit jen houpání na mámině pevném předloktí. Spolu s Helenkou se tak houpe i amatérsky vytetovaný nápis STANDA, který zdobí matčinu ruku. Inkoust v kůži není dávnou vzpomínkou na kriminál. Přestože nikde kolem nejsou vidět mříže, jsme stále za katrem. Helena si ve Světlé nad Sázavou odpykává trest za rvačku. Její dcera Helenka tu „bydlí“ s ní.

Světlá vězeňská výjimka

V ženské věznici ve Světlé nad Sázavou si děti vybraných odsouzenkyň mohou užít mateřskou náruč, kdy se jim zlíbí. Už tři roky tu funguje speciální oddělení pro matky s dětmi. Věznice stojí na kopci za městečkem. Přátelský žluto-oranžový areál se koncem ledna topí ve zmrzlém sněhu. „Bytovky“ na první pohled vypadají jako nějaká škola v přírodě – a tou před „vězeňskou“ rekonstrukcí opravdu byly. Třímetrová zeď je vyvedena ve stejných uklidňujících barvách a pravý účel zařízení je tak zřejmý až ve vrátnici: výhledu do dlouhé, nečekaně prosvětlené chodby brání mříže. Za nimi „sedí“ celkem čtyři sta padesát žen.

Na specializovaném oddělení pro matky s dětmi je v současné době dvanáct odsouzených. Hantýrka z podsvětí sem příliš nepasuje. „Je to tu spíš jako na dovolené,…

v06.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v06.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte