mobrazek_112.gif
mobrazek_112.gif • Autor: Respekt

vobrazek_112.jpeg
Fotografie: Přece je nenecháme vyhrát. Foto Günter Bartoš • Autor: Respekt

Loni touto dobou se na autobusové lince Praha–Liberec stal malý zázrak: cena jízdenek klesla o třetinu ze 78 korun pod šedesát, staré rozkodrcané a často nevytopené Karosy vystřídaly mnohem prostornější autobusy značek Mercedes a Man a na palubu kromě šoférů nastoupily usměvavé hostesky roznášející kávu či koblihy zdarma. Navíc zhruba o polovinu vzrostl počet cestujících, protože řada lidí, která dřív kvůli nepohodlným Karosám jezdila osobním vozem, přestoupila opět na autobus.

Zázrak způsobilo to, že na linku tehdy vtrhli dva noví dopravci Hotliner a Student Agency a začali se přetahovat s dosud monopolní ČSAD Liberec o cestující. Nebylo to ovšem tak jednoduché: ČSAD si linku bránila zuby nehty a pomáhal jí v tom i krajský úřad, který uvedenou linku zařadil do „závazku veřejné služby“, kdy je dopravci úředně hrazena ztráta, a odmítal dát licenci na tuto trať jiným firmám. Na první pohled to byl rozpor: zatímco kraj vedl linku mezi těmi, na které kvůli ztrátovosti vyplácí dotace, na druhou stranu ji – a bez dotace – chtělo provozovat několik dalších firem.

Licenci pak oba noví dopravci dostali až od pražského magistrátu, kde končí druhá část linky, a vzápětí nastal výše popsaný ostrý konkurenční boj. Ten se projevil třeba i tím, že ČSAD odmítla pustit konkurenční Student Agency na liberecké nádraží; a tyto praktiky nakonec musel zatrhnout až soud a antimonopolní…

v03.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte