Politika má tu výhodu i nevýhodu, že to, co se zdá jasné, se může najednou nečekaně změnit. Takhle „jasný“ byl i Mirek Topolánek coby opoziční lídr: nezajímavý, podrážděný chlapík, který svými výroky o osvětimských lžích či „noci dlouhých nožů“ vzbuzoval obavy, že úplně přesně neví, co mluví, a špatně zvládá krize. „Do toho vám nic není,“ vykřikoval rozčileně do telefonu na redaktorku tohoto listu, když mu loni v zimě položila obyčejnou otázku k sestavování kandidátek. „V tuhle chvíli vám nemohu odpovědět, dohodl jsem se tak s koaličními partnery,“ reaguje dnes v klidu na otázku k sestavování vlády. Dvě odmítnutí z jedněch úst, ale ze dvou totálně odlišných politických civilizací.

Těžký úkol

Co se to stalo? Zjednodušeně řečeno, až do třetího června si Topolánek na politiku vlastně jen hrál. Česká tradice a ústavní systém odsouvají lídra opozice do role málo významného komentátora. Není to jako ve Velké Británii, kde je jeho pozice díky tradici mimořádně silná. Topolánek tak v minulých letech budoval stínový kabinet, rozdával rozhovory a vyjednával o méně důležitých zákonech. Až nyní vstoupil do skutečně nejvyšších pater politiky, kde leží velká odpovědnost na jednom člověku. Brutálně řečeno: tato funkce svého vykonavatele buď „zabije“, nebo posílí. V novodobých dějinách ještě premiér (nepočítaje úředníka Tošovského) z funkce neodcházel bez většího skandálu či chyby.

Topolánek zřejmě…

200626-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200626-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2262

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte