Měl být politickou mrtvolou, ale zázračně obživl. Někdejší kontroverzní ministr Zemanovy vlády se chystá na ambasádu ve Varšavě a jeho kariéra poodhaluje rozdělování důležitých postů v české diplomacii.

S nápadem jmenovat Petra Lachnita polským velvyslancem přišla ve vládě sociální demokracie už před rokem. Prosazoval ho jednak bývalý ministr a tehdejší člen sněmovního zahraničního výboru Jan Kavan a také se ten nápad objevil těsně poté, co Paroubkova obnovená koaliční vláda získala důvěru. Jiří Paroubek to tenkrát zpočátku neměl ve vlastní rozbouřené straně jednoduché a jedním z rebelů byl i exministr pro místní rozvoj Lachnit: nový premiér se s ním sešel na důvěrné schůzce a výměnou za jeho hlas z něj udělal svého poradce pro regiony. Spokojenost, jakou Lachnit po jednání zářil, ale napovídá, že politici spolu dohodli ještě něco jiného než neplacené místo externího poradce. Ovšem plán dostat Lachnita do Varšavy narazil na dva odpůrce – ministra zahraničí Cyrila Svobodu a prezidenta Václava Klause. Zatímco druhý jmenovaný rovnou vzkázal, že Lachnitovo jmenování nepodepíše, první upozorňoval na to, že kandidát potřebuje do diplomatických služeb dobrou angličtinu, ale hlavně prověrku Národního bezpečnostního úřadu. Socialisté ale Svobodovi pohrozili, že mu bez Lachnita jiné diplomaty prostě neschválí. Přetahování o bývalého ministra nakonec skončilo kompromisem – angličtina zůstane stranou, ale uchazeč nebude jmenován velvyslancem, dokud…

200626-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200626-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte