2006-1050-mobr-12Rei.gif
2006–1050-mobr-12Rei.gif • Autor: Respekt

2006-1050-vobr-12Rei.jpg
Autor fotografie: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Mexiko stojí na křižovatce. Je demokratické, roste a ekonomové si čtou jeho statistiky s hřejivým pocitem uspokojení. Zároveň se z téhož Mexika valí statisíce uprchlíků do Spojených států, na ulicích hlavního města vládne strach z vysoké kriminality a bez úplatků si tu nepořídíte ani cestovní pas. Nad tím vším chaosem se vynořuje postava básníka, který slibuje, že lidem vrátí ztracené sny. Možný příští prezident Andrés Manuel López Obrador vzbuzuje veliké naděje a spoustu obav.

Revoluce nutná

Mexiko už více než deset let prožívá dramatické změny. Velký kolos sousedí s jiným gigantem – Spojenými státy. Obě země žijí v těsné symbióze, která se ještě prohloubila v roce 1994, kdy se oba velcí spoluhráči dohodli s Kanadou na vzájemném volném obchodování a propojení ekonomik. Zároveň končila éra Institucionální revoluční strany (PRI), jež vládla bez přerušení dlouhých 71 let a k moci dovedla 12 prezidentů. Poslední z nich, Ernesto Zedillo, vyslyšel neustálé stížnosti opozice i některých proudů ve vlastní straně na nečisté praktiky při volbách a zasloužil se o demokratické volební reformy. Došlo k tzv. „demokratickému přemostění“ špatně maskované diktatury a v roce 2000 vyhrál volby kandidát opozice Vicente Fox. Uprostřed víru změn začala také vycházet hvězda zajímavého muže, jenž se v letošních prezidentských volbách hodlá stát novým prezidentem.

Manuel López…

200626-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200626-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte