Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Rozhovory

Volební zákon je na hraně ústavnosti

Jiří Přibáň (1967) patří k předním českým právním teoretikům současnosti. Petr Pávek (42) za Stranu zelených je starostou obce Jindřichovice pod Smrkem.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Jiří Přibáň(1967) patří k předním českým právním teoretikům současnosti. Je profesorem právní filozofie a sociologie, zabývá se ústavním právem. V roce 1989 vystudoval Právnickou fakultu UK, kde v následujících letech přednášel. Od roku 2001 pracuje na plný úvazek na britské Cardiff Law School. V češtině vyšly například jeho knihy Sociologie práva (1996), Disidenti práva (2001), Právo a politika konverzace (2001), Jací můžeme být (2004). J. Přibáň je ženatý, po většinu roku žije ve Walesu.

I dva týdny po volbách se stále nechce věřit, že volby dopadly patem. Jak zabránit opakování takové situace?

Myslím, že se význam patu přeceňuje, protože se jedná o zcela ojedinělý výsledek. Je velmi pravděpodobné, že poměr 100:100 se v Poslanecké sněmovně nebude hned tak opakovat, takže není třeba se zaměstnávat možnými způsoby, jak mu do budoucna zamezit.

Neměl by být počet poslaneckých křesel lichý?

Nabízí se to jako technicky nejjednodušší řešení, ale tak získáte pro změnu sudý počet všech členů parlamentu, který může podobným způsobem komplikovat například volbu prezidenta. Problém nespočívá v sudých nebo lichých číslech, ale ve schopnosti politických stran vytvářet funkční koalice.

Přesto se už znovu rozpoutala debata o změně volebního zákona. Co by pomohlo?

Volební zákony se od roku…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].